Pevnost Ambohimanga byla sídlem madagaskarských králů. Nachází se zhruba 25 km severovýchodně od hlavního města Antananariva, její rozloha činí 59 hektarů a od roku 2001 je zapsána v seznamu památek Světového dědictví UNESCO.
Evropané by mohli při návštěvě Madagaskaru snadno nabýt dojmu, že Malgašové mají ve zvláštní úctě především baobaby – to je do určité míry samozřejmě pravda, avšak velevýznamnou roli v jejich tradicích mají i fíkovníky. Dodnes se věří, že tyto stromy jsou obdařeny pozitivními přírodními silami, jsou symbolem moci a neporazitelnosti, stejně jako plodnosti a dlouhověkosti. Proto bylo od nepaměti nanejvýše potřebné, aby hojně rostly především v blízkosti královských sídel, tedy i u pevnosti Ambohimanga.
Toto místo uctívali již dávní Vazimbové, samotný palácový komplex tu vznikal od 15. století, od roku 1788 zde sídlil i král Andrianampoinimerina (asi 1745–1810), sjednotitel ostrova. Ambohimanga je dodnes významným kulturním a náboženským centrem země, stojí zde vysoký dřevěný dům, který byl Andrianampoinimerinovou rezidencí, najdeme tu královské pohřebiště a v neposlední řadě i obřadní místo zvané „fidassina“. To je obklopeno několika fíkovníky, z nichž největší úcty požívá fíkovník žlutý (Ficus lutea), zde označovaný jako „amontana“, do jehož kořenů bylo vloženo dvanáct balvanů, které symbolicky představují dvanáct manželek krále Andrianampoinimeriny, a na jehož kmen jsou zavěšovány lebky rituálně obětovaných turů zebu (Bos indicus). Vše je tu magicky a zároveň velmi názorně propojeno – malgašské obětní rituály měly vlastně vždy sjednocovat svět lidi, zvířat, skal i stromů do jediného a nerozdělitelného celku.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 10. 2016.