Syn.: Calycomelia lanceolata (Borkh.) Lunell, Calycomelia pennsylvanica (Marshall) Nieuwl., Fraxinus americana var. normale Wesm., Fraxinus americana var. pennsylvanica (Marshall) Weston, Fraxinus americana subsp. pennsylvanica (Marshall) Wesm., Fraxinus lanceolata Borkh.
Česká jména: jasan pensylvánský (Kubát 2002)
Slovenská jména: jaseň červený (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Oleaceae Hoffmans et Link. – olivovníkovité
Rozšíření: Východní část Severní Ameriky, od atlantického pobřeží až do podhůří Skalistých hor – do Nového Skotska do jihovýchodní Alberty, od Floridy až do Oklahomy a středního Texasu. V západněji položených státech USA je považován za nepůvodní, zplanělý, může se chovat invazně. Je pěstován i jinde ve světě, kde může zplaňovat: Evropa (Belgie, Maďarsko), Argentina. Ve východní Africe invaduje do degradovaných tropických lesů (Keňa). V ČR byl vysazen poprvé v roce 1835. Na jižní Moravě se chová jako invazní druh v lužních lesích. V Polabí byl vysázen podél břehů regulovaného Labe, v jejich okolí také zplaňuje.
Ekologie: Roste v nivách řek nebo i na mírných jižních svazích, pionýrská dřevina rychle osídlující břehy řek a narušovaná místa.
Popis: Dvoudomý strom, až 25 m vysoký, kmen mívá v průměru jen 50 cm, s mělce brázditou hnědavou borkou. Letorosty většinou i v dospělosti pýřité s rezavými pupeny. Listové jizvy jsou úzké, půlměsíčité. Listy jsou 25–30 cm dlouhé, 3–4jařmé, řapíčky jsou úzce křídlaté, lístky 6–15 cm dlouhé a 2–4 cm široké, ostře pilovité, oboustranně zelené, na rubu bývají pýřité. Na podzim se listy zbarvují do jasně žluté barvy, během léta jsou zjevně lesklejší než listy našeho domácího jasanu ztepilého. Květy jsou jednopohlavné, bezkorunné, vyrůstají z postranních pupenů, kvetou až po vyrašení listů. Nažky jsou v obrysu úzce kopinaté, oblé, dlouhé 2,5–6 cm, široké 6–9 mm, s vytrvalým kalichem, semenné pouzdro je vřetenovitě kuželovité, křídlo sahá asi do 1/2 semenného pouzdra.
Využití: Často vysazován v parcích a zahradách pro okrasu, místy i v lesních porostech. Je to dřevina rychle rostoucí, která vyžaduje teplejší podnebí a dostatek vláhy. V Severní Americe je tento druh vysazován ve městech do stromořadí, protože dobře snáší městské prostředí a je odolný vůči nemocem. Je vyšlechtěno několik kultivarů. Zajímavý je i svým podzimním zlatožlutým zbarvením listů.
V Severní Americe je jeho dřevo využíváno k výrobě kytar. Dřevo má zajímavou kresbu a je lehčí než jiné druhy jasanu. Pro svou tvrdost je dále používáno pro výrobu nástrojů, baseballových pálek, pádel, sněžnic.
Fotografováno ve dnech 24. 9. 2014 (Česko, Čechy, Veletov), 19. 9. a 27. 9. 2014 (Čechy, Řečany nad Labem).