Syn.: Fraxinus xanthoxyloides var. dimorpha (Coss. et Durieu) Wenz., Fraxinus xanthoxyloides var. dumosa (Carrière) Lingelsh., Fraxinus xanthoxyloides f. dumosa (Carrière) Rehder
Čeleď: Oleaceae Hoffmanss. et Link – olivovníkovité
Fraxinus dimorpha
Rozšíření: Malý areál se rozkládá v hornatých oblastech Maroka a severního Alžírska.
Ekologie: Roste v mediteránních lesích a xerofilních křovinatých společenstvech, na horských pastvinách i na březích vodních toků, upřednostňuje stanoviště dostatečně slunná, ale objevuje se i v polostínu. Kvete od února do března.
Popis: Opadavý polygamní keř nebo malý stromek, dorůstá výšky kolem 5 m. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, na mladých rostlinách s téměř okrouhlými, 0,5–1,5 cm dlouhými vroubkovanými lístky, plně vyvinuté listy mají 3–5 párů lístků skoro přisedlých, kopinatých, 2–3 cm dlouhých, zubatých a špičatých. Květy jsou krátce stopkaté; kališní lístky jsou 4, velmi drobné, vytrvalé; koruna chybí; tyčinky jsou 2; semeník je svrchní. Plodem je podlouhlá křídlatá nažka, obvykle na bázi zúžená.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) druh klasifikuje jako ohrožený (EN – endangered). Příčinou jsou nevelké, velmi fragmentované populace, které trpí na svých stanovištích především nadměrnou pastvou.
Poznámka: Nejblíže je příbuzný druh Fraxinus xanthoxyloides, který je rozšířen od Afghánistánu po jižní Čínu.
Fraxinus dimorphaFraxinus dimorpha
Fraxinus dimorpha
Fotografovala Alena Vydrová, dne 19. 4. 2018 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).