Syn.: Chianthemum olgae (Orph. ex Boiss.) Kuntze, Galanthus corcyrensis (Beck) Stern, Galanthus elsae Burb., Galanthus nivalis subsp. reginae-olgae (Orph.) Gottl.-Tann., Galanthus octobrensis T. Short, Galanthus olgae Orph. ex Boiss.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Mediteránní druh sněženky, vyskytuje se na jihozápadě Balkánského poloostrova (s jistotou v Řecku, snad i v Albánii) a na západě Apeninského poloostrova (od Toskánska přes Lazio a Kalábrii až na Sicílii). Kromě nominátního poddruhu, který je zachycen na našich fotografiích, bývá rozlišován ještě poddruh G. r. subsp. vernalis.
Ekologie: Roste v listnatých lesích, na křovinatých stráních, v říčních údolích, na březích vodních toků, častěji na vápenci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1300 m. Kvete od října do prosince.
Popis: Geofyt s podzemní cibulkou a listy úzce kopinatými, 11–15 cm dlouhými a 0,3–0,8 cm širokými, zelenými s nápadným stříbřitým středním pruhem – plně se vyvíjejí až po odkvětu rostliny. Stvol je přímý, zakončený nicím květem, vnější okvětní lístky jsou 20–35 mm dlouhé a 6–11 mm široké, odstálé, vnitřní 9–12 mm dlouhé, dolů svěšené, dvoulaločné, bílé, se zelenou kresbou při vrcholu okvětních lístků. Plodem je tobolka.
Záměny: Zásadní rozdíl mezi touto sněženkou a běžnou sněženkou podsněžníkem (Galanthus nivalis) je především v době květu: Galanthus reginae-olgae kvete už na podzim. Vnější okvětní lístky tohoto druhu jsou také o málo větší, navíc listy sněženky podsněžníku se vyvíjejí ještě před květem nebo v průběhu kvetení, zatímco u zde představovaného podzimního druhu většinou až po odkvětu.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2011) řadí tuto sněženku ke zranitelným druhům (VU). Je také chráněna mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Druhové jméno odkazuje na Olgu Konstantinovnu, ruskou velkokněžnu z dynastie Romanovců, řeckou královnu.
Fotografovali Eva a Karel Rencovi, dne 23. 10. 2018 (Řecko, Peloponés, kaňon Parori u Mystras v pohoří Taygetos).