Gallinula mortierii (Du Bus de Gisignies, 1840); slípka tasmánská

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Gruiformes, Rallidae
Syn.: Tribonyx mortierii Du Bus de Gisignies, 1840
Česká jména: slípka tasmánská
Anglická jména: Tasmanian nativehen

Gallinula mortierii, slípka tasmánská
Gallinula mortierii, slípka tasmánská

Rozšíření: Tasmánský endemit, jehož areál se nachází především na severu a východě ostrova. V roce 1969 byl vysazen na ostrov Maria Island, jenž se nachází v Tasmanově moři.

Způsob života: Navštěvuje otevřená travnatá stanoviště s křovinami, kapradinami a trsy travin, také pastviny, louky, nově osetá pole, dočasné nebo trvalé mokřady, rašeliniště, bažiny, sladké vodní plochy. Vyhýbá se slané vodě.
Živí se hlavně výhonky mladých rostlin, trávami a jejich semeny. Pojídá také malé množství hmyzu.
Tento společenský a teritoriální opeřenec žije ve skupině 3–17 ptáků v určité hierarchii. Tři hnízdící dospělé jedince (dva samce a jednu samici) doprovází různý počet nehnízdících ptáků. Rychle běhá se zvednutým ocasem a roztaženými křídly, které pomáhají s udržením rovnováhy. Kolektivně a energicky útočí na vetřelce, který shání potravu na jeho území. Odpovědnost za obranu území je sdílena všemi členy skupiny, zejména v období rozmnožování.
Hnízdní období je závislé na srážkách a dostupnosti potravy. Objemné miskovité hnízdo spletené z travin a rákosí je umístěno 10–120 cm nad zemí nebo nad vodou, vždy na břehu řeky, jezera nebo laguny. Samice snáší 3–9 vajec, která jsou inkubována po dobu 19–25 dní. V suchých letech jsou snůšky méně početné. Mláďata v černohnědém prachovém peří jsou plně vyvinutá, hnízdo opouští 1–2 dny po vylíhnut a zůstávají v péči rodinné skupiny. Mimo období hnízdění si staví objemnější hnízda k odpočinku.

Popis: Velký, podsaditý, nelétavý pták z čeledi chřástalovitých, dosahuje délky 43–51 cm a průměrné hmotnosti 1300 g. Jedinci obou pohlaví jsou si podobní. Duhovka oka je červená. Zobák je olivově žlutý. Boky hlavy jsou hnědé, boky krku nazelenalé. Brada a přední část krku jsou našedlé. Šíje a vrchní část těla jsou hnědé s olivovým nádechem na zádech a křídlech. Letky jsou šedohnědé s nazelenalým lemem. Na většině křídel jsou malé bílé skvrny. Modrošedá prsa tmavnou na břiše a pod ocasem. Ocas je tmavě hnědý s černým koncem per. Peří na stehnech je šedé a na bocích je navíc velká bílá skvrna. Robustní nohy jsou tmavě šedé a prsty jsou opatřeny ostrými drápy.

Poznámka: Barthélemy Charles Joseph Dumortier (1797–1878), po kterém byl druh pojmenován, byl belgický botanik.

Gallinula mortierii, slípka tasmánská
Gallinula mortierii, slípka tasmánská
Gallinula mortierii, slípka tasmánská
Gallinula mortierii, slípka tasmánská

Fotografováno ve dnech 26. a 30. 11. a 4. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Mount Field National Park; Cradle Mountain-Lake St Clair National Park, Ronny Creek a Hobart, Royal Tasmanian Botanical Gardens).