Syn.: Galphimia glauca Bartl., nom. inval., Galphimia splendens Jacob-Makoy ex Walp., Thryallis gracilis (Bartl.) Kuntze
Čeleď: Malpighiaceae Juss.
Rozšíření: Pochází z východu Mexika, kde roste v provinciích San Luis Potosí, Tamaulipas, Hidalgo, Puebla, Queretaro a Veracruz. Druhotný výskyt byl zaznamenán v tropech i subtropech celého světa.
Ekologie: Provází opadavé nížinné lesy, často na vlhčích místech, ale vyskytuje se také v druhotných křovinách, podél komunikací, na říčních navigacích.
Popis: Keř vysoký 1–3(–4) m. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,5–1,5 cm dlouhý; čepel je eliptická nebo vejčitá, 2–5 cm dlouhá a 1–3 cm široká, na bázi uťatá až klínovitá, celokrajná, u báze s 2 okrajovými žlázkami, na vrcholu špičatá, zašpičatělá nebo i tupá, lysá nebo velmi řídce chlupatá; palisty jsou drobné. Květentsví je koncové, latovité; 5četné květy jsou stopkaté, na stopkách s drobnými listenci; kališní lístky jsou kopinaté, 2,5–2,8 mm dlouhé; korunní lístky jsou volné, kopisťovité nebo obkopinaté, 8–14 mm dlouhé a 4–8 mm široké, netřásnité, žluté, horní korunní lístek je poněkud větší než ostatní, na bázi často načervenalý, opadává před dozráním; tyčinek je 10; gyneceum tvoří 3 plodolisty. Plody jsou elipsoidní, 4–5 mm dlouhé a asi 3 mm široké nažky.
Využití: Místy oblíbená okrasná rostlina, bohatě kvetoucí a hojně navštěvovaná včelami. V chladnějších oblastech ji lze pěstovat jako letničku.
Fotografovali Vít Grulich, dne 5. 2. 2011 (Seychely, Mahé, Beau Vallon) a Jindřiška Vančurová, dne 15. 2. 2014 (Kostarika, La Guacima).