Syn.: Caquepiria bergkia J. F. Gmel., Gardenia appendiculata Stokes, Gardenia crassicaulis Salisb., nom. illeg., Gardenia macrocarpa Carey ex Voigt, Gardenia medicinalis Vahl ex Schumach. et Thonn., Gardenia speciosa Salisb., nom. illeg., Gardenia verticillata Lam., nom. illeg., Genipa thunbergia (Thunb.) Baill., Warneria thunbergia (Thunb.) Stuntz
Česká jména: kucinár (Presl 1846), gardénie (Mareček 1996)
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Rozšíření: Nevelký areál se táhne podél jihovýchodního pobřeží v Jihoafrické republice a zasahuje od městečka Grahamstown v provincii Eastern Cape po Kosi Bay v provincii KwaZulu-Natal.
Ekologie: Stanovištěm jsou světlé stálezelené lesy, křoviny a lesní okraje. Květy opylují můry, zatímco zralé plody vytrvávají na rostlinách i více let a konzumují je sloni, buvoli a velké antilopy. Teprve v jejich trávicím traktu se uvolňují semena, která posléze klíčí.
Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek s krátkými tuhými větvičkami, dorůstá výšky 2–5 m; kmínek mívá 25–30 cm v průměru; borka je hladká, bělavá nebo šedá. Listy jsou vstřícné nebo v přeslenech po 3–4, bývají většinou soustředěny na koních větviček, jsou krátce řapíkaté, vejčité, až 14 cm dlouhé a 6 cm široké, tence kožovité, poměrně měkké, světle zelené, na bázi klínovité, se zvlněným okrajem, na vrcholu náhle zúžené do tupé špičky. Vonné květy vyrůstají jednotlivě na koncích větviček; kalich je trubkovitý; koruna je řepicovitá, bílá, s korunní trubkou 7–12 cm dlouhou, lem mívá průměr až 8 cm, cípů je obvykle 8, široce vejčitých; tyčinek je 8; semeník je spodní, srůstá ze 2 plodolistů. Plod je vejcovitý nebo elipsoidní, nepukavý, 5–7,5 cm dlouhý a až 3,5 cm široký, šedozelený, tvrdý a těžký, na povrchu s bílými inkrustacemi; obsahuje větší počet zploštělých semen.
Využití: Pěkné vonné květy a podivuhodné plody jsou důvodem pěstování; vyžaduje bezmrazé prostředí.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Palermo, v kultuře v parku Villa Bonanno).