GEASTRUM TRIPLEX Jungh. – hvězdovka trojitá / hviezdovka trojitá

Syn.: Geastrum michelianum W. G. Sm., Geastrum tunicatus var. michelianus (W. G. Sm.) Sacc.
Čeleď: Geastraceae Corda – hvězdovkovité

Geastrum triplex

Rozšíření: Je rozšířená v Evropě a v Americe.

Ekologie: Vyrůstá v červenci až říjnu ve světlých starých lesích, parcích, na pastvinách pod listnáči, v křovinách a u cest na zastíněných místech, v humusu z listového opadu. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách. Místy je hojná.

Geastrum triplex

Popis: Plodnice je zpočátku ponořená v zemi, má cibulovitý tvar o průměru 3–6 cm a hnědý povrch. Později vnější okrovka rozpukává na 4–8 hvězdicovitých cípů s masitou vnitřní vrstvou, která při ohýbání cípů praská, lehce se zvedá kolem teřichu a většinou vytváří široký límec. V mládí má béžovou barvu, později našedle okrovou až žlutohnědou. Plně rozvinutá plodnice má průměr 6–10 cm, někdy až 12 cm, patří k našim největším hvězdovkám. Teřich je zploštěle kulovitý, má hladký, matný, někdy ojíněný povrch, na vrcholu bradavkovité vláknité ústí, ohraničené výrazným, v mládí světlým kroužkem. Povrch teřichu je v mládí béžový, později hnědý. Chuť i pach čerstvých plodnic je nepříjemný, po žluklém rybím tuku. Výtrusný prach je hnědý, výtrusy kulovité, ostnité, 3,5–5,5 µm velké, s jednou olejovitou kapkou. Plodnice dlouho přetrvávají, někdy až do jara.

Záměny: Pokud nemá dobře vyvinutý typický límec, může být zaměněna za jiné hvězdovky, za menší hvězdovku brvitou (Geastrum fimbriatum), která se liší ještě brvitým ústím bez kroužku, anebo hvězdovku červenavou (Geastrum rufescens) s červenajícím povrchem cípů.

Využití: Je nejedlá.

Geastrum triplex
Geastrum triplex
Geastrum triplex

Fotografováno ve dnech 3. 10. 2009 (Česko, Čechy, pod Děčínským Sněžníkem, u česko-německých hranic) a 27. 11. 2019 (Čechy, Svatý Jan pod Skalou).