GEUM MAGELLANICUM Comm. ex Pers. – kuklík magellanský

Syn.: Geum chiloense auct. non Balb. ex Ser.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Geum magellanicum

Rozšíření: Druh jihu a jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na chilsko-argentinském pomezí, od argentinské provincie Neuquén na severu až po Ohňovou zemi a ostrov Isla de los Estados na jihu.

Ekologie: Roste na vlhkých andských loukách, při okrajích mokřin, ale i v pabukových lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete od listopadu do března.

Geum magellanicum

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, 6–75(–100) cm vysoká. Přízemní listy jsou řapíkaté, lyrovité, chlupaté až plstnaté, se 3–10 páry úkrojků či lístků, koncový lístek je vejčitý, 2–10 cm široký, na bázi uťatý nebo srdčitý, vroubkovaný až zubatý, postranní úkrojky či lístky jsou menší, lodyžní listy jsou celistvé nebo 2–4laločné. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v chudokvětých vrcholících; kališních lístků je 5(–8), jsou trojúhelníkovité, 5–13 mm dlouhé, chlupaté, korunních lístků je 5–8, jsou 5–10 mm dlouhé, žluté, na vrcholu tupé nebo vykrojené. Plodem je elipsoidní nažka, 3–5 mm dlouhá, chlupatá.

Záměny: Kuklíků najdeme v andské oblasti jižní části Jižní Ameriky více: Geum involucratum má listy rovněž lyrovité, ale jeho korunní lístky jsou bílé, Geum andicola má sice korunní lístky žluté, ale listy nejsou lyrovité, nýbrž zpeřené, obzvláště vyniká Geum quellyon (syn. Geum chiloense Balb. ex Ser., Geum chilense Balb. ex Lindl.) s korunními lístky oranžově červenými.

Geum magellanicum
Geum magellanicum
Geum magellanicum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 14. 3. 2019 (Argentina, Parque nacional Los Glaciares, okolí Perito Moreno).