GEUM REPTANS L. – kuklík plazivý

Syn.: Adamsia reptans Fisch. et Steud., Caryophyllata reptans (L.) Lam., Novosieversia reptans (L.) E. I. Golubk., Parageum reptans (L.) Král, Sieversia reptans (L.) R. Br.
Česká jména: kuklík plazivý (Sloboda 1852), kuklice plazivá (Dostál 1950, Dostál 1989), kuklík plazivý (Mareček 1996)
Slovenská jména: kuklík plazivý (Reuss 1853), siverzia plazivá (Dostál 1950), kuklička plazivá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Geum reptans

Rozšíření: Hory střední a jihovýchodní Evropy – Alpy, vyšší Karpaty, hory Balkánského poloostrova. U nás neroste, na Slovensku se vyskytuje v Nízkých a Vysokých Tatrách.

Ekologie: Roste na skalnatých terasách a ve štěrbinách skal, častěji na silikátovém podkladu, ale nevyhýbá se ani vápenci, především v alpínském stupni, objevuje se však i níže, může také zasahovat i do stupně niválního, v Alpách od 1800 do 2800(–3800) m n. m. Kvete od konce června do srpna.

Geum reptans

Popis: Vytrvalá bylina, 5–20 cm vysoká, lodyha přímá, zakončená jedním květem, listy v přízemní růžici lyrovitě zpeřené, koncový lístek 3–5dílný, ze středu růžice vedou četné nadzemní plazivé výběžky, až 1 m dlouhé. Květy 3–4,5 cm v průměru, žluté, 6-8četné. Plodem je nažka.

Ohrožení a ochrana: Kuklík plazivý je jako ohrožený druh hodnocen ve Švýcarsku, zákonem je tento druh chráněn v Itálii, Rakousku i na Slovensku (LC/§).

Geum reptans

Fotografováno dne 20. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, La Mesola).