GEUM ×SUDETICUM Tausch – kuklík sudetský

Geum montanum × Geum rivale
Syn.: ×Gerageum sudeticum (Tausch) Soják, Geum ×tirolense var. sudeticum (Tausch) Asch. et Graebn., ×Geversia inclinata (Schleich. ex Gaudin et Monnard) Dostál, Geum ×inclinatum Schleich. ex Gaudin et Monnard, Geum ×rubifolium Schur, Geum ×silvaticorivale Timb.-Lagr., Geum sylvaticum subsp. inclinatum (Schleich. ex Gaudin et Monnard) Bonnier et Layens, Geum ×thomasianum Ser.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Geum × sudeticum

Rozšíření: Výskyt je možný všude, kde se oba rodičovské druhy potkávají, přičemž limitující je kuklík horský (Geum montanum), který sestupuje do nižších poloh jen ojediněle a má menší celkový areál výskytu, nalézán je tedy ve vyšších horských polohách. Uváděn je z hor jižní a střední Evropy, z Německa, České republiky, Slovenska, Švýcarska, Rakouska, Itálie, Francie i Pyrenejí.

Ekologie: Roste na horských nivách a travnatých holích, na půdách spíše vlhčích.

Geum × sudeticum

Popis: Vytrvalá chlupatá bylina vykazující v různém poměru znaky od obou rodičů. Přízemní listy mají koncový lístek velký, okrouhlý nebo srdčitě okrouhlý, postranní lístky jsou malé a rychle se zmenšují směrem k bázi listu. Lodyžní listy jsou víceméně trojčetné, s velkými palisty. Květy bývají nejčastěji dva až čtyři, bývají napolo až ploše rozevřené, spíše nicí, za plodu většinou vzpřímené, kališní lístky jsou zelené nebo nachové, korunní žluté nebo lehce načervenalé, okrouhlé nebo okrouhle srdčité, často krátce nehetnaté. Plodem je nažka s prodlouženou čnělkou, alespoň částečně chlupatou. Může být klíčivá.

Poznámka: Dosti pohledná rostlina.

Geum × sudeticum
Geum × sudeticum

Fotografováno dne 15. 6. 2024 (Rakousko, Dolní Rakousy, Východní Alpy, u horského hotelu Raxalm).