Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Artiodactyla, Giraffidae
Syn.: Giraffa camelopardalis subsp. giraffa (von Schreber, 1784)
Česká jména: žirafa jižní
Anglická jména: Southern giraffe
Rozšíření: Jihoafrický druh žirafy, jehož areál se táhne od severu Namibie přes Botswanu až po západní Zimbabwe, severní část Jihoafrické republiky, jižní Mosambik a Svazijsko. V areálu se rozlišují dva poddruhy: nominátní poddruh žije ve východní části areálu (ten je zachycen na našich snímcích), zatímco poddruh Giraffa giraffa subsp. angolensis jen v jeho části západní.
Způsob života: Žije v savaně a suchých lesích, a to ve skupinách po 20–50 jedincích. Je to přežvýkavec, živí se především listy, květy a plody dřevin, ponejvíce kapinicemi (Acacia). Při pití žirafa sklání hlavu a musí doširoka rozkročit přední končetiny. Odpočívá a spí ve stoje, jen výjimečně spí vsedě s hlavou opřenou o zadní část trupu.
Žirafy nemají stálá teritoria. Samice se páří s dominantním samcem, přičemž samci o dominanci navzájem bojují – přetlačují se krky, eventuálně do sebe narážejí hlavami. Březost samic trvá asi 457 dní, rodí se obvykle jediné mládě, výjimečně dvojčata. Dospívají ve věku tří let, mohou se dožít zhruba 25 let, vzácně i více.
Popis: Mohutný sudokopytník s velmi charakteristickým a zcela nezaměnitelným dlouhým krkem a dlouhýma nohama. Samci dosahují výšky 480–580 cm a hmotnosti až okolo 900 kg, samice bývají menší. Srst je hustá a krátká, skvrny jsou poměrně velké, hnědé, rozprostírají se po celé noze, chybí v obličejové části hlavy; vzor na kůži je dosti proměnlivý, ale v zásadě jej lze chápat jako jeden z hlavních rozlišovacích znaků (viz níže v Záměnách). Hlava je úzká, protažená, vyrůstají na ní nápadné růžky; jazyk je dlouhý, oči i uši velké.
Záměny: Od žirafy severní (Giraffa camelopardalis) lze tento jižní druh odlišit podle rozmístění a tvaru skvrn, které jsou rovněž poměrně velké, hnědé, chybí však v obličejové části hlavy. Jsou buď hranaté s okraji poněkud vroubkovanými (G. g. subsp. angolensis), anebo zaoblené, mírně kaňkovité až hvězdovité (nominátní poddruh).
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) hovoří o žirafě jižní jen v souvislosti s žirafou severní (Giraffa camelopardalis), řadí ji tedy rovněž k druhům zranitelným (VU). Odhady populačního vývoje jsou zatím poměrně nejisté.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, v září 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park).