Syn.: Gladiolus alatus var. meliusculus G. J. Lewis
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Gladiolus meliusculus
Rozšíření: Druh s nevelkým areálem v Jihoafrické republice na západě provincie Western Cape. Areál se rozprostírá mezi městečky Darling a Melkbosstrand.
Ekologie: Roste ve vlhčích typech vegetace renosterveld, na lehkých písčitých půdách, v oblasti s výraznými zimními dešti a letním srážkovým propadem. Kvete na jaře, v porostech současně s ohromným množstvím dalších cibulnatých a hlíznatých rostlin.
Gladiolus meliusculus
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní stonkovou hlízou, obalenou jemnými papírovitými zbytky pochev odumřelých listů. Z hlízy vyrůstají úzce mečovité listy s několika souběžnými žilkami a křídlatá květonosná lodyha, vysoká 15(–20) cm. Květenství je vějířek; šestičetné souměrné květy jsou vonné; okvětní lístky jsou růžové, rumělkové až oranžové, horní okvětní lístek je obvykle přímý, dolní 3 okvětní lístky mají žlutou, černě nebo černopurpurově lemovanou kresbu; tyčinky jsou 3; gyneceum tvoří trojpouzdrý spodní semeník. Plodem je tobolka.
Záměny: V oblasti severně od Kapského Města lze střetnout další 2 velmi podobné druhy mečíků. Gladiolus speciosus se odlišuje hákovitě zahnutým horním okvětním lístkem. Šířeji rozšířený Gladiolus alatus má poněkud menší květy podobného tvaru, ale s většími žlutými skvrnami na trojici spodních okvětních lístků, které dosahují často až k jejich okraji a postrádají tmavší lemování; dále se liší kratšími tyčinkami.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam Jihoafrické republiky tento mečík hodnotí jako zranitelný (vulnerable).
Gladiolus meliusculus
Gladiolus meliusculusGladiolus meliusculus
Gladiolus meliusculus
Gladiolus meliusculus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Tienie Versfeld Wildflower Reserve a Darling Renosterveld Reserve)