Syn.: Ceratanthera pendula (Roxb.) T. Lestib., Globba aphylla Miq., Globba ciliata Jack, Globba kingii Baker, Globba oligantha Miq., Globba panicoides Miq., Globba uliginosa Miq., Globba valida Ridl., Globba wallichii Baker
Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité
Rozšíření: Indomalesijský druh, vyskytuje se v severovýchodní Indii, Barmě, Thajsku, Malajsii a na indonéských ostrovech Sumatra a Borneo.
Ekologie: Roste v tropických lesích, a to jak na stanovištích stinných a vlhkých, tak i v poněkud sušších kaučukovníkových výsadbách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a lodyhou dosahující výšky (k nejvýše postaveným listům) okolo 75 cm. Listů je 7–14, jsou střídavé, přisedlé, kopinaté až úzce vejčité, 7,5–20 cm dlouhé a 1,5–5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, na licí podél žilek chlupaté nebo lysé, na rubu skoro lysé nebo rovnoměrně chlupaté. Květenství je terminální, jeho stopka je 15–40 cm dlouhá, lysá; listeny jsou eliptické, lysé, záhy opadavé; vřeteno květenství je 15–60 cm dlouhé, lysé, nese až 40 vijanů, které jsou asi 2 cm dlouhé, s 1–3 květy; květy jsou skoro přisedlé, oranžové, svou stavbou velmi charakteristické; kalich je trubkovitý, až 3,5 mm dlouhý, rovněž oranžový, 3cípý, cípy jsou nestejné, špičaté, lysé; korunní trubka je asi 9 mm dlouhá, štíhlá, jemně chlupatá, korunní cípy jsou kápovité, 4–6 mm dlouhé a stejně tak široké, postranní staminodia jsou petalizovaná, vejčitá, asi 5 mm dlouhá a 2 mm široká; pysk je až 8 mm dlouhý a asi 2 mm široký. Výrazně vyniklá nitka je až 15 mm dlouhá, prašník je asi 2,5 mm dlouhý, na každé straně s jedním úzkým přívěskem. Plod je kulovitý, dosahuje až 7 mm v průměru, je zelený. V úžlabí listenů a na místě posledního květu se vytvářejí pacibulky.
Poznámka: Rod Globba je dosti početný, v současnosti je rozlišováno zhruba 100 druhů, které se vyskytují v jižní a především jihovýchodní Asii.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 12. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, údolí řeky Alas na úpatí Gunung Kemiri, nedaleko Ketambe).
Literatura:
Atsuko Takano, Hiroshi Okada (2003): Taxonomy of Globba (Zingiberaceae) in Sumatra, Indonesia. In: Systematic Botany, Vol. 28, No. 3.