GYMNOSPERMIUM ALTAICUM subsp. PELOPONNESIACUM Phitos

Syn.: Gymnospermium peloponnesiacum (Phitos) Strid
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité
Gymnospermium altaicum subsp. peloponnesiacum
Rozšíření: Řecko – severní Peloponés, vzácně na dvou lokalitách. Kriticky ohrožený druh. Relativně početná populace na hoře Klokos je ohrožená úpravou poutního místa a stavbou cesty.
Gymnospermium altaicum subsp. peloponnesiacum
Ekologie: Horské louky, suťoviště, vzácně proniká i do lesů. Na jaře vyrůstají velice časně, někdy rostou již pod tajícím sněhem a patří k prvním jarním kvetoucím rostlinám. Na lokalitě vykvétá společně s Anemone blanda.
Gymnospermium altaicum subsp. peloponnesiacum
Popis: Je to lysá, vytrvalá bylina. V zemi má drobnou hlízu velkou asi 1 cm. Hlíza má jen tenkou pokožku – na rozdíl od polopouštních rodů Leontice a Bongardia, které mají na povrchu hlízy silnou korkovatějící vrstvu. Z hlízy vyrůstá jeden, vzácněji více květonosných stonků. Podzemní stonek je tenký, dlouhý, snadno se přetrhne. Listy vyrůstají jednak z hlízy a obvykle také jeden list nese stonek. Listy jsou trojčetné, lístky bývají obvykle trojlaločnaté. Listové laloky jsou okrouhlejší a kratší než u nominátního plemene. Květy vyrůstají v hroznu, jsou poměrně velké, mají až 2 cm v průměru, jsou šestičetné. Vnější široké květní lístky jsou ploché, žluté, vnitřní zkrácené, zvnějšku obklopují tyčinky, nesou medníky. Mají dlouhou čnělku a malou bliznu. Semeník je přisedlý. Plody pukají velice brzy a nahá semena dokončují vývoj nejprve ještě na rostlině, později po opadu v půdě. Odtud latinské jméno gymnos – nahé, spermium – semeno. K vyklíčení semena vyžadují chladovou stratifikaci.
Gymnospermium altaicum subsp. peloponnesiacumGymnospermium altaicum subsp. peloponnesiacum
Gymnospermium altaicum subsp. peloponnesiacum
Poznámka: Rod Gymnospermium obsahuje přibližně 10 druhů. Nejznámější druh je Gymnospermium altaicum. Vyskytuje se ostrůvkovitě na Altaji v Kazachstánu a Číně. V Evropě na Krymu, na jižní Ukrajině a na hranicích Moldávie a Rumunska se vyskytuje poddruh G. altaicum subsp. oddesanum, který má nitky delší než medníky. Občas bývá řazen do samostatného druhu G. oddesanum. Na Peloponésu roste poddruh G. altaicum subsp. peloponnesiacum, někdy spojovaný s G. shqipetarum (Albánie a Černá Hora). Evropské taxony jsou málo prozkoumané. Všechny evropské druhy jsou vzácné a zákonem chráněné, G. odessanum je chráněn na Ukrajině, nominátní druh v Rusku.
Na Kavkaze, v Gruzii nedaleko Tbilisi roste G. smirnovii, které má květy skoro přisedlé k stonku a medníky zakončené dvěma vzpřímenými zuby. V horách Střední Asie se vyskytují druhy G. darwasicum, G. albertii, G. vitellinum, ve východním Afghánistánu G. sylvaticum a v Číně G. microrrhynchum a G. kingnanensis. Posledně jmenovaný druh se nápadně liší několikrát zpeřenými listy, což je v rámci rodu výjimečný znak.
Gymnospermium altaicum subsp. peloponnesiacum
Fotografováno v dubnu 2004 (Řecko, Peloponés).