Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité; Chenopodiaceae Vent. – merlíkovité
Halothamnus bottae
Rozšíření: Charakteristický druh Arabského poloostrova, roste téměř po celé Saúdské Arábii, ve Sjednocených arabských emirátech, Ománu a Jemenu.
Ekologie: Rostlina písečných pouští a štěrkovitých vádí, může růst i na okrajích cest a ruderálních stanovištích. Vystupuje až do nadmořské výšky 2600 m.
Halothamnus bottae
Popis: Bohatě větvený článkovaný sukulentní keřík vysoký až 50 cm, s tuhými a pichlavými oblými větvičkami; starší větve podélně praskají a odlupuje se z nich borka. Listy jsou zakrnělé, střídavé, šupinovité, trojúhelníkovité, 1–2(–5) mm dlouhé, špičaté. Květy tvoří řídké klasy; listeny jsou trojúhelníkovité, 1,2–1,5 mm dlouhé, špičaté; listence jsou zhruba stejně velké, široce vejčité, květy jsou 5četné, oboupohlavné; okvětní lístky jsou trojúhelníkovitě vejčité, 2–3,5 mm dlouhé, na okraji blanité; andreceum tvoří 5 tyčinek; blizna je zploštělá, mělce laločnatá. Plodem je hvězdičkovitá křídlatá nažka o průměru 5–6(–8) mm, křídlo tvoří 5 přerušovaných laloků; semeno obsahuje spirálovité embryo.
Halothamnus bottae
Halothamnus bottae
Halothamnus bottae
Halothamnus bottae
Fotografováno dne 27. 9. 2015 (Omán, gov. Al Wusta, Duqm).