Syn.: Helianthus subrhomboideus Rydb., Helianthus pauciflorus var. subrhomboideus (Rydb.) Cronquist, Helianthus rigidus subsp. laetiflorus (Rydb.) Heiser, Helianthus rigidus var. subrhomboideus (Rydb.) Cronquist, Helianthus rigidus subsp. subrhomboideus (Rydb.) Heiser
Česká jména: slunečnice tuhá (Danihelka 2012)
Slovenská jména: slnečnica drsná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Severoamerický poddruh, jehož areál se táhne od Yukonu přes všechny kanadské provincie a centrální část USA až po stát New Mexico, chybí na západě a jihovýchodě USA. Druh Helianthus pauciflorus byl zavlečen do řady zemí Evropy, od Španělska po Ukrajinu, adventivní výskyt byl zaznamenán i v Česku (dříve u nás uváděn jako Helianthus rigidus – okolí Prahy, Plzně, Kamenice nad Lipou, Brno, Kroměříž aj.). Zda se však u sekundárního výskytu jedná i o námi zmiňovaný poddruh, není zřejmé.
Ekologie: Roste v prérii, na suchých a světlých stanovištích, kolem cest, v nadmořských výškách od 400 až do 2400 m. Kvete od července do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 30–120 cm vysoká. Lodyha je přímá, roztroušeně drsně chlupatá, v dolní části načervenalá, nahoře zelená. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až kosníkovité, 5–12 cm dlouhé a 2–6 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo zubaté, na vrcholu špičaté nebo tupé. Úbory po 1–5, dosahují 2–7 cm v průměru; zákrovních listenů je 25–35, jsou vejčité, 6–10 mm dlouhé, jazykovitých květů je 10–20, liguly jsou 20–35 mm dlouhé, žluté, trubkovité květy jsou červenohnědé, se žlutými prašníky. Plody jsou nažky s chmýrem.
Poznámka: Nominátní poddruh Helianthus pauciflorus subsp. pauciflorus má listy obvykle i střídavé, úzce až široce kopinaté, 8–27 cm dlouhé, zašpičatělé. Jeho areál je podobný, nesahá však až do Yukonu a Britské Kolumbie.
Fotografováno dne 8. 8. 2015 (Kanada, Alberta, Calgary, Nose Hill Park).