Syn.: Heracleum intermedium Gaudin, Heracleum platyphyllum Ramond ex DC., Heracleum pollinianum Bertol., Heracleum pyrenaicum Lam., Heracleum pyrenaicum subsp. pollinianum (Bertol.) F. Pedrotti et S. Pignatti, Sphondylium decipiens Hoffm.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v horách jižní Evropy od Pyrenejského poloostrova až po Balkán, snad roste i v jižní části Alp.
Ekologie: Stanovištěm jsou skalnaté svahy, sutě i vysokobylinná vegetace, zejména na vápencích. Lokality leží v nadmořské výšce 1000–2500 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 0,5–1,2 m; oddenek je vřetenovitý; lodyha je přímá, dutá, na bázi 1–1,5 cm v průměru, roztroušeně chlupatá. Listy jsou střídavé; čepel je dlanitolaločnatá až dlanitoklaná, 30–40 cm dlouhá a 20–30 cm široká, s 5–7 zářezy zasahujícími do 1/2–3/4 šířky, úkrojky jsou zubaté, na líci chlupaté. Květenství je složený okolík, tvořený 15–30(–45) okolíčky na stopkách 10–12 cm dlouhých; okolíčky se skládají z 9–10 květů; kališní cípy jsou nepatrné; korunní lístky jsou obsrdčité, bílé. Plody jsou 6–10 mm dlouhé a 5–7 mm široké, zploštělé, na boku křídlaté dvounažky.
Poznámka: Hlavním znakem tohoto poddruhu jsou členěné, nikoli složené listy, a bílé květy. Taxonomická problematika bolševníků dosud není ujasněna a názory na vymezení jednotlivých typů, jejich rozšíření, jakož i vzájemný vztah se mezi badateli liší.
Fotografováno dne 24. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, Los Lagos, Minas de Buferrera).