Syn.: Hippomane dioica Rottb., Mancinella venenata Tussac
Česká jména: mancinela obecná (Presl 1846)
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Hippomane mancinella
Rozšíření: Roste především ve Střední Americe, prakticky souvisle od jižního Mexika po Kolumbii, ale je znám i z Floridy a ostrovů v Karibiku, v Jižní Americe i z Ekvádoru, Venezuely a Guyany.
Ekologie: Roste především v lemech vegetace mangrove a písčitých pláží; dobře snáší zasolení, stabilizuje písčitý substrát.
Hippomane mancinella
Popis: Poloopadavý jednodomý keř nebo strom, dorůstá výšky až 20 m; ve všech částech obsahuje mléčnice s bílým latexem. Listy připomínají poněkud planou hrušku, jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až eliptické, 3–10 cm dlouhé a 2–6 cm široké, světle zelené, celokrajné nebo velmi drobně pilovité, na bázi čepele s přisedlou červenou žlázkou. Květenství jsou až 7 cm dlouhé úžlabní klasy, na bázi bývají 1–2 květy samičí, výše větší počet samčích; samčí květy jsou asi 1 mm velké, mají 2–3dílný kalich, postrádají korunu a nesou 10 tyčinek, na bázi srostlých do sloupku, pistillodium chybí. Samičí květy mají 2 nebo 3 střechovité kališní lístky a semeník srostlý z 6–10 plodolistů, na jehož vrcholu je 10 zakřivených blizen. Plodem je kulovitá, naznačeně trojboká, asi 4 cm velká zelená bobule, v jejíž zelené nebo světle žluté dužnině je v každém pouzdře 4–5 hnědých, kulovitých semen.
Poznámka: Jedna z nejpozoruhodnějších jedovatých rostlin regionu, patří mezi nejjedovatější rostliny světa (španělsky se označuje jako manzanilla de la muerte – jablíčko smrti). Rostlina je prosycena celou řadou různorodě působících látek, zejména alkaloidů, některé z nich mají zřejmý karcinogenní účinek. V latexu je obsažen phorbol, který způsobuje silnou alergickou dermatitidu, puchýře jsou navíc posléze napadány bakteriálními infekcemi. Výpary z rostliny, zejména však kouř z hořících větví způsobují vážné dýchací obtíže a dokonce i dočasnou slepotu. Požití plodů vyvolává průjmy a zvracení a může mít letální následky. Nedoporučuje se ani vyhledávat stín pod těmito keři nebo schovávat se pod nimi před deštěm.
Hippomane mancinella
Hippomane mancinella
Hippomane mancinella
Hippomane mancinella
Hippomane mancinella
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 26. a 28. 3. 2009 (Kostarika, Nosara a NP Manuel Antonio).