Syn.: Hoya rupicola K. D. Hill
Česká jména: perlucha (Presl 1846), hoja, voskovka (Mareček 1996)
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Tento poddruh je pravděpodobně endemitem severní Austrálie, jeho areál se táhne od západoaustralského regionu Kimberley přes bioregion Victoria Bonaparte až do Top Endu v Severním teritoriu.
Druh Hoya australis, který se kromě severu a východu Austrálie vyskytuje ještě také v Malesii a na mnoha pacifických ostrovech, je poměrně polymorfní, bývá rozlišováno zhruba sedm jeho poddruhů. Nominátní poddruh pochází z Malesie a východní Austrálie.
Ekologie: Roste litofyticky na pískovcových skalních výchozech, ve štěrbinách skal, mezi balvany, na kamenitých svazích. Kvete od listopadu do dubna.
Popis: Dřevitá liána až polokeř s větvemi poléhavými až přímými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, 9–12 cm dlouhé a 3–4 cm široké, dužnaté, kožovité, na bázi obvykle klínovité nebo zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé, zelené nebo žlutozelené. Květenství je terminální, okoličnaté, dosahuje 5–10 cm v průměru, květy jsou bílé, vonné, koruna kolovitá, její cípy jsou 4–8 mm dlouhé, cípy korony jsou až 4 mm dlouhé. Plody jsou měchýřky až 13 cm dlouhé a 1 cm široké, hnědé.
Využití: Bílý latex rostliny sloužil domorodým Australanům jako ceremoniální barvivo.
Poznámka: Rod Hoya je druhově velmi pestrý, v současnosti čítá 565 druhů (POWO 2025), které pocházejí z jižní i jihovýchodní Asie, Austrálie a z tichomořských ostrovů. Z Austrálie je uváděno šest původních zástupců tohoto rodu.
Thomas Hoy (asi 1750–1822), na jehož počest je rod pojmenován, byl po několik desetiletí zahradníkem vévody z Northumberlandu v anglickém Middlesexu.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park).