Syn.: Campanula americana var. hirsuta Houst. ex Sw., Hydrolea capsularis (L.) Druce, Hydrolea elegans A. W. Benn., Hydrolea extraaxillaris C. Morren, Hydrolea glabra Choisy, nom. illeg., Hydrolea megapotamica Spreng., Hydrolea ovata var. parvifolia D. L. Nash, Hydrolea paludosa A. W. Benn., Hydrolea palustris (Aubl.) Raeusch., Hydrolea trigyna Sw., Lycium capsulare L., Nama elegans (A. W. Benn.) Kuntze, Nama extraaxillaris (C. Morren) Kuntze, Nama paludosa (A. W. Benn.) Kuntze, Nama spinosa (L.) Kuntze, Reichelia guianensis Spreng., Reichelia palustris Billb. ex Beurl., nom. inval., Sagonea palustris Aubl., Wigandia herbacea Choisy
Česká jména: lepice trnatá (Presl 1846)
Čeleď: Hydroleaceae R. Br. ex Edwards – lepicovité
Rozšíření: Druh má velký areál v subtropické a tropické Americe. Roste od Texasu přes celou Střední Ameriku, také na ostrovech v Karibském moři (Kuba, Jamajka). V Jižní Americe zasahuje k jihu až do Uruguaye. Rozlišuje se několik poddruhů, lišících se mimo jiné i velikostí květů; zobrazené rostliny odpovídají typu. Ze Srí Lanky a Indonésie bylo hlášeno zplanění.
Ekologie: Roste na mokřadech, ve vlhkých křovinách a bažinatých loukách, na písčitých březích řek a jezer, vystupuje do nadmořské výšky 1600 m.
Popis: Jednoletá nebo vytrvalá bylina, někdy i menší keřík, dorůstá výšky 2 m; stonek je přímý nebo vystoupavý, lysý nebo chlupatý a velmi často s vtroušenými krátkými žlázkami; v nodech se obvykle tvoří 1–2 trny, dlouhé 0,5–3 cm. Listy jsou střídavé, kopinaté až vejčité, řidčeji čárkovité, 1–12 cm dlouhé a 0,2–3 cm široké, hustě chlupaté a s příměsí žlázek, na bázi klínovité, celokrajné nebo na okraji drobně pilovité, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé. Květenství je složené z vijanů; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou kopinaté, 6–14 mm dlouhé, hustě chlupaté a s dlouhými žlázkami; korunní lístky jsou volné, 5–17 mm dlouhé, blankytně modré, vzácně bílé; tyčinek je 5; čnělka je 2–4klaná, 1,5–13 mm dlouhá. Plodem je kulovitá až vejcovitá tobolka 3,5–8 mm dlouhá.
Poznámka: Čeleď Hydroleaceae je nyní řazena do bezprostředního příbuzenstva lilkovitých (Solanaceae), zatímco v minulosti byla kladena do blízkosti brutnákovitých (Boraginaceae). Náleží sem jediný rod s 11 bylinnými druhy rozšířenými na mokřadních stanovištích tropické Ameriky, Afriky i jižní Asie.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 20. a 22. 2. 2015 (Belize, Orange Walk a Crooked Tree).