Syn.: Sedum anacampseros L., Sedum lividum Willd., Sedum rotundifolium Lam.
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Pochází z jihozápadních Alp a severních Apenin, roste ve Francii, Švýcarsku a Itálii. Výskyt v dalších francouzských pohořích je nejistý, novější španělská literatura popírá existenci přirozených lokalit na španělské straně Pyrenejí. Z Norska i z ČR je hlášeno zplanění (Kladno a Šumperk).
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou silikátové sutě, droliny a skalní terásky v nadmořských výškách 900–2700 m.
Popis: Vytrvalá sukulentní bylina; lodyhy jsou nevětvené, poléhavé nebo vystoupavé, 12–25 cm dlouhé, stejně jako listy sivě ojíněné. Listy jsou dužnaté, na koncích lodyh růžicovitě nahloučené, střídavé, přisedlé, ploché, eliptické, obvejčité až kopisťovité, 1–2,5 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, podél okraje často červeně lemované. Květenství je vrcholičnatá lata; květy jsou obvykle 5četné; kališní lístky jsou volné, kopinaté, 2–3 mm dlouhé; korunní lístky jsou obvejčité, kopinaté, 4–5 mm dlouhé, tupě špičaté, uvnitř nachové, vně velmi světle růžovofialové; tyčinek je obvykle 10, s nachovými nitkami a žlutými prašníky; plodolisty jsou volné, krátce stopečkaté. Plody jsou měchýřky.
Využití: Občas se pěstuje jako nepříliš náročná trvalka.
Poznámka: Jediný evropský druh rodu Hylotelephium, který nepatří do agregátu Hylotelephium telephium. Převážná většina z celkového počtu 25–30 druhů rodu se vyskytuje ve východní Asii, jediný (Hylotelephium telephioides) i na východě Severní Ameriky.
Fotografováno ve dnech 21. 7. a 17. 8. 2018 (Česko, Čechy, Prášily, v kultuře).