Syn.: Hylotelephium carpaticum (Reuss) Soják, Hylotelephium purpureum auct. non. (L.) Holub, Hylotelephium telephium subsp. fabaria (Koch) H. Ohba, Hylotelephium vulgare auct. non (Haw.) Holub, Sedum argutum (Haw.) Sweet, Sedum carpaticum Reuss, Sedum fabaria Koch, Sedum fabaria subsp. carpaticum (G. Reuss) Dostál, Sedum telephium subsp. fabaria (Koch) Kirchschl., Sedum vulgare auct. non Link
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Rozšíření: Vyskytuje se ve většině horských oblastí Karpat v Polsku, na Slovensku, Ukrajině a v Rumunsku.
V Česku údajně rostl v nejvyšších polohách Beskyd. Výskyt je ovšem problematický. Druh je doložen pouze jednou herbářovou položkou, nebyl však nikdy předtím ani potom na lokalitě pozorován.
Ekologie: Obývá vlhké stinné lesy, travnaté okraje lesů, okraje pramenišť, vlhčí skály a sutě. Je význačným druhem horského a klečového stupně karpatské oblasti. Dříve byl příležitostně pěstován pro okrasu v zahradách. Kvete od července do srpna.
Popis: Vytrvalé, trsnaté, neojíněné byliny, 30–45 cm vysoké. Lodyh v trsu 8–12, přímé, slabě dřevnatějící. Listy střídavé, krátce řapíkaté, na okraji hrubě nepravidelně zubaté, s vyniklou žilnatinou. Květenstvím je chocholičnatá lata. Kališní lístky zelené, na bázi srostlé, 1,4–1,7 mm dlouhé. Korunní lístky vejčité, 3,5–4,2 mm dlouhé, světle růžové až karmínové, na okrajích často bělavé. Plodem jsou měchýřky.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu je druh uveden mezi nejasnými případy vyhynutí (A3).
Fotografováno dne 1. 8. 2008 (Slovensko, Vysoké Tatry, Popradské pleso).