Syn.: Hymenocallis adnata Herb., Hymenocallis americana (Mill.) M. Roem, Hymenocallis arenaria M. Roem., Hymenocallis biflora K. Koch et C. D. Bouché, Hymenocallis disticha (Sims) Herb., Hymenocallis dryanderi (Ker Gawl.) M. Roem., Hymenocallis insignis Kunth, Hymenocallis niederleinii Pax, Hymenocallis panamensis Lindl., Hymenocallis pedalis Herb., Hymenocallis peruviana M. Roem., Hymenocallis senegambica Kunth et C. D. Bouché, Hymenocallis stapelsiana (Herb.) M. Roem., Hymenocallis staplesii Sweet, Hymenocallis tenuiflora Herb., Pancratium acutifolium Sweet, Pancratium americanum Mill., Pancratium distichum Sims, Pancratium dryanderi Ker Gawl., Pancratium littorale Jacq., Pancratium pedale (Herb.) Schult. et Schult. f., Pancratium staplesii (Sweet) Steud., Pancratium tenuiflorum (Herb.) Herb. ex Steud., Troxistemon distichus (Sims) Raf., Troxistemon dryanderi (Ker Gawl.) Raf., Troxistemon littorale (Jacq.) Raf.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Pochází z tropické Ameriky (pobřežní oblasti jižního Mexika, Střední Amerika, Kolumbie), zplanělý v Guyaně a Surinamu, dvě populace byly zaznamenány také na západním pobřeží Floridy (pravděpodobně zde také nepůvodní). Naturalizovaný v Africe, pěstovaný v dalších tropických zemích světa.
Ekologie: Ve své domovině roste u vodních toků a vodních ploch, v podmáčených půdách, na plném slunci až v polostínu.
Popis: Stálezelená bylina s podzemní cibulí o průměru 7–10 cm. Listy vyrůstají v přízemní růžici ve dvou protilehlých pozicích, starší rostliny vytvářejí krček až 5 cm v průměru. Listy jsou řemenité, až 90 cm dlouhé a 6 cm široké. V květenství je několik květů na silném stvolu 70–90 cm dlouhém. Koruna je tvořena zelenavou trubkou 14–17 cm dlouhou a úzkými bílými korunními cípy. Tyčinky jsou v dolní části spojeny blanitou nálevkovitou pakorunkou se zvlněným okrajem, v horní části jsou tyčinky zelenavé, prašníky skořicově zbarvené. Plodem je tobolka.
Záměny: Podobným druhem je Crinum asiaticum pocházející z jihovýchodní Asie, jehož tyčinky jsou v horní části zbarvené fialově, chybí pakorunka. Pro obě rostliny se v angličtině používá stejné národní jméno Spider Lily – pavoučí lilie.
Využití: V teplých oblastech pro výsadby u vodních ploch. V mírném pásmu jako kontejnerová rostlina, většinou jednoletá, vyžadující hojnou zálivku. Množí se dceřinými cibulkami.
Fotografováno ve dnech 22. 3. 2011 (Vietnam, vesnice Lat u Lang Biang) a 29. 5. 2011 (Česko, Praha, skleník Fata Morgana).