Syn.: Cocculus selwynii F. M. Bailey, Cocculus selwynii F. Muell., Hypserpa parvifolia Kaneh. et Hatus., Hypserpa selwynii (F. Muell.) F. Muell., Limacia selwynii (F. Muell.) L. H. Bailey, Selwynia laurina F. Muell.
Čeleď: Menispermaceae Juss. – lunoplodovité
Rozšíření: Tento druh se vyskytuje na severu a severovýchodě australského Queenslandu, je uváděn také z jihozápadu Nové Guineje.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích a v křovinaté vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 900 m. Kvete od července do února.
Popis: Dvoudomá dřevitá liána, téměř lysá, s větvemi svěšenými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhle eliptické až eliptické, 7–13 cm dlouhé a 3–5 cm široké, jednoduché, celistvé, u juvenilních listů někdy laločnaté, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květenství je latovité (thyrsoidní), až 20 cm dlouhé, poměrně řídké; samčí květy jsou stopkaté, kališních lístků je 6–9, jsou až 2 mm dlouhé, nažloutlé, korunní lístky jsou jen 1 mm dlouhé, tyčinek je 11–15, jsou volné, asi 1 mm dlouhé; samičí květy mají 3 plodolisty, asi 1 mm dlouhé. Plody jsou obvejcovité peckovice, 10–12 mm dlouhé, červené.
Využití: Plody této liány jsou potravou pro kasuáry a holuby.
Poznámka: Pro Evropany exotická čeleď lunoplodovitých (Menispermaceae) zahrnuje v současnosti 80 rodů a přibližně 500 druhů, většina z nich pochází z tropických oblastí, najdeme je však také v Severní Americe, ve východní Asii nebo na jihovýchodě Austrálie. Z celé Austrálie je uváděno 13 rodů a asi 26 druhů, tři rody a 16 druhů je zde endemických.
Samotný rod Hypserpa čítá 10 druhů z tropů jihovýchodní Asie, severní Austrálie a Polynésie, přímo v Austrálii se vyskytují čtyři z nich.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Kuranda National Park).