Syn.: Hyptis acuta Benth., Mesosphaerum brevipes (Poit.) Kuntze
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Původním je tento druh ve Střední a Jižní Americe, areál leží v oblasti od jižního Mexika a Kuby až po východní Brazílii, severní Argentinu a Uruguay. V současnosti se rozšířil i do tropických oblastí Starého světa, je uváděn ze západní tropické Afriky i jihovýchodní Asie.
Ekologie: Roste v lemech tropických lesů a křovin, především v oblastech vlhkých, objevuje se na stanovištích narušovaných lidskou činností, při okrajích polností i cest.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 50–100 cm dlouhou, hranatou, přitiskle chlupatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, kopinaté až podlouhle vejčité, 4–8 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na bázi klínovité, na okraji pilovité, na vrcholu špičaté, řídce chlupaté. Květy vyrůstají v axilárních hlávkách dosahujících okolo 1 cm v průměru, stopky jsou nanejvýše 1,6 cm dlouhé, vstřícné; listeny jsou kopinaté až šídlovité, 4–9 mm dlouhé, celokrajné; kalich je zvonkovitý, 2,5–4 mm dlouhý, cípy jsou šídlovité, vzpřímené; koruna je až 4 mm dlouhá, dvoupyská, bílá, horní pysk je asi 0,5 mm dlouhý, dolní pysk je 3laločný, prostřední lalok je větší, asi 1 mm dlouhý. Plody jsou vejcovité tvrdky.
Využití: Rostlina se používá v tradiční medicíně.
Poznámka: Do neotropického rodu Hyptis je v současnosti započítáváno 169 druhů (POWO 2024).
Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra).