INULA RACEMOSA Hook. f. – oman hroznatý

Syn.: Helenium racemosum Kuntze, Inula helenium Hook. f. et Thomson, Inula royleana C. B. Clarke
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Inula racemosa

Rozšíření: Středoasijský druh s areálem sahajícím od Afghánistánu a severního Pákistánu až po Nepál a západočínskou autonomní oblast Sin-ťiang. Bývá vysazován i v zahradách a parcích Evropy, odkud může zplaňovat, jako zavlečený je uváděn z Velké Británie i některých zemí západní Evropy, byl snad zaznamenán rovněž na Moravě.

Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, často podél vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 1500 až do 3100 m. Kvete od srpna do září.

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou přímou, 60–200 cm dlouhou, hustě chlupatou. Přízemní listy jsou řapíkaté, eliptické až kopinaté, 20–50 cm dlouhé a 10–20 cm široké, lodyžní listy jsou střídavé, poloobjmavé, podlouhlé až kopinaté, na rubu plstnaté, po okraji vroubkované. Úbory vyrůstají v hroznech a dosahují v průměru 4–8 cm; zákrovní listeny jsou sežazeny v 5 nebo 6 řadách, vnější zákrovní listeny jsou široce vejčité, vnitřní čárkovité, špičaté; jazykovité květy jsou samičí, jejich liguly jsou žluté, trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté. Plodem je nažka, zhruba 4 mm dlouhá, lysá, chmýr je bílý.

Poznámka: V posledních letech dochází u tohoto rodu k taxonomickým přesunům, řada dříve k omanům náležejících druhů byla z rodu vyčleněna – týká se to například i u nás se vyskytujících druhů Inula ensifolia, I. germanica nebo I. oculus-christi, všechny jsou dnes spojovány s rodem Pentanema. I tak je rod Inula stále poměrně početný, zahrnuje 78 druhů (POWO 2021).

Inula racemosaInula racemosa
Inula racemosa
Inula racemosaInula racemosa
Inula racemosa

Fotografováno dne 10. 9. 2021 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).