ISCHAEMUM MUTICUM L.

Syn.: Agrostis javanica Burm. ex Kunth, nom. inval., Andropogon muticus (L.) Steud., Andropogon polymorphus Steud., Andropogon relictus Steud., Andropogon repens Steud., Ischaemum glabratum J. Presl, Ischaemum involutum Labill. ex Kunth, nom. inval., Ischaemum repens Roxb., Tripsacum ischaemum Raspail, Tripsacum muticum (L.) Raspail
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Ischaemum muticum

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jehož areál se táhne od Sri Lanky, jižní Indie a Andamanských ostrovů přes Barmu, Indočínu, Filipíny, celou Malesii a Papuasii až po severovýchodní Austrálii, Novou Kaledonii a Vanuatu, na severu zasahuje až na Tchaj-wan a na jihojaponské ostrovy Rjúkjú.

Ekologie: Roste na pobřežních písčinách, v pásmu od mořského pobřeží do nadmořské výšky okolo 100 m, někdy vytváří rozsáhlé souvislé porosty.

Ischaemum muticum

Popis: Vytrvalá oddenkatá tráva vytvářející kobercovité porosty. Stéblo je poléhavé, někdy až několik metrů dlouhé, větvené, často červeně naběhlé, květonosná stébla jsou přímá, až 60 cm dlouhá. Listové pochvy jsou po okraji brvité nebo lysé, čepel je kopinatá, 2–10(–18) cm dlouhá a 0,3–1,7 cm široká, na bázi srdčitá, po okraji hladká nebo drsná, na vrcholu špičatá, lysá nebo na rubu řídce chlupatá; jazýček je až 0,6 mm dlouhý. Květenství je 2–5 cm dlouhé, s bází ukrytou v pochvě nejvyššího stébelného, bezčepelného listu, vřeteno je trojhranné, na vnějším okraji úzce křídlaté; klásky jsou přisedlé, 4,8–7 mm dlouhé; dolní pleva je kožovitá, na bázi s rozšířenými boky, lysá, při bázi křídlatá, horní pleva je v horní části křídlatá, plucha je hrotitá nebo krátce osinatá.

Využití: Rostlina je využívána ke zpevňování písčitých půd i jako zdroj mulčovacího materiálu.

Poznámka: Rod Ischaemum je rozšířen v tropech a částečně i subtropech obou zemských polokoulí, v současnosti je k němu řazeno 84 druhů (POWO 2020).

Ischaemum muticum
Ischaemum muticumIschaemum muticum
Ischaemum muticum
Ischaemum muticum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 8. 3. 2020 (Kambodža, ostrov Koh Rong).