JAMESONIA CANESCENS Kunze

Syn.: Gymnogramma canescens (Kunze) Klotzsch, Jamesonia imbricata var. canescens (Kunze) Hook., Jamesonia imbricata var. nivea (H. Karst.) Sodiro, Jamesonia nivea H. Karst., Psilogramme canescens (Kunze) Kuhn, Psilogramme nivea (H. Karst.) Kuhn
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité

Jamesonia canescens

Rozšíření: Severoandská kapradina, roste na západě a severu Venezuely ve státech Táchira, Mérida, Trujillo a Lara, izolovaně i ve státě Miranda. Dále se vyskytuje v Kolumbii a zasahuje až do Ekvádoru.

Ekologie: Roste ve formaci páramo, v rozvolněné travinobylinné vegetaci na mělkých kamenitých půdách. Lokality leží v nadmořské výšce 2700–4700 m.

Jamesonia canescens

Popis: Kapradina s tenkým vodorovným oddenkem s prodlouženými internodii, z něhož vyrůstají jednotlivé přímé listy 15–40 cm dlouhé. Listy jsou jednoduše zpeřené, nahoře spirálně svinuté, zejména v horní části hustě pokryté žlutavými šupinovitými plevinami; lístky jsou jen asi 5 mm dlouhé, téměř okrouhlé, nadvinuté, tvoří zdánlivé kuličky; kupky výtrusnic jsou podlouhlé, umístěné podél žilek lístků.

Poznámka: Kapradiny rodu Jamesonia jsou typickou součástí středoamerické až jihoamerické horské vegetace. Dosud je jich známo kolem 20 druhů.

Jamesonia canescens
Jamesonia canescens
Jamesonia canescens
Jamesonia canescensJamesonia canescens

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 8. a 9. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).