KITAIBELA VITIFOLIA Willd. – proskurnice révolistá

Syn.: Kitaibelia vitifolia Willd., orth. var., Malope vitifolia (Willd.) Hegi
Česká jména: proskurnice révolistá (Mareček 1997)
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Kitaibela vitifolia

Rozšíření: Druh Balkánského poloostrova, vyskytuje se v oblasti od východního Chorvatska a srbské Vojvodiny přes Bosnu a Hercegovinu, Srbsko a Kosovo až po severní Makedonii. Druhotně se údajně objevuje i v Maďarsku a Rumunsku.

Ekologie: Roste na vlhčích travnatých a křovinatých stanovištích, stejně tak na lesních světlinách a v lesních lemech.

Kitaibela vitifolia

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhami přímými, statnými, 150–300 cm dlouhými, chudě větvenými, pokrytými štětinatými bílými chlupy. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, až 18 cm dlouhé, (3–)5(–7)laločné, na okraji zubaté, olysalé. Květenství vyrůstá v úžlabí listů, je 1–4květé; kalíšek je složen ze 6–9 vejčitých lístků, které jsou na bázi srostlé, na vrcholu zašpičatělé, o něco delší i širší než kališní lístky; korunních lístků je 5, jsou klínovité, až 2,5 cm dlouhé, bílé. Plody jsou poltivé, chlupaté, hnědé.

Využití: Vysazuje se v zahradách a parcích i na našem území, hodí se především na větší trvalkové záhony do přírodně koncipovaných zahrad.

Poznámka: Pál Kitaibel (1757–1817), po němž je rod pojmenován, byl maďarským chemikem a botanikem. V současnosti tento rod zahrnuje jen dva druhy, blízkovýchodní Kitaibela balansae se odlišuje květy načervenalými.

Kitaibela vitifolia
Kitaibela vitifolia
Kitaibela vitifolia
Kitaibela vitifolia

Fotografováno dne 8. 7. 2017 (Česko, Arboretum Bílá Lhota).