Syn.: Kniphofia aloysii-sabaudii Chiov., Kniphofia neumanii Engl., Rudolpho-roemeria isoetifolia Steud.
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité
Rozšíření: Druh patří mezi endemity horských oblastí ve střední Etiopii.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské louky, pastviny, strmé kamenité sklony, světliny afromontánního lesa i okraje potoků v nadmořských výškách 2000–3500 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká až 70 cm. Listy jsou přízemní, čárkovité, 7–45 cm dlouhé a 0,2–1,1 cm široké, kýlovité, na okraji a na kýlu drobně papilnaté, modrozelené. Květenství vyrůstá na stvolu a tvoří je krácený, jen 4–8 cm dlouhý, hustý hrozen, rozkvétá shora dolů; listeny jsou kopinaté, 7–12 mm dlouhé, bílé; květy jsou 6četné, vyrůstají na 2–4 mm dlouhých stopkách; okvětí je trubkovité, nicí, 3–4,2 cm dlouhé, nad bází poněkud zaškrcené a ke konci rozšířené, cípy jsou 2,5–3 mm dlouhé, barva okvětí kolísá od světle žluté, přes sytou k oranžové až sytě červené; 6 tyčinek dosahuje ústí okvětní trubky; čnělka často vyčnívá. Plody jsou tobolky.
Poznámka: Do rodu Kniphofia se řadí asi 70 druhů, které rostou až na dvě výjimky na africkém kontinentu. Z Etiopie je jich známo celkem 7; tento se vyznačuje především hustým, ale zkráceným květenstvím a nevyčnívajícími tyčinkami.
J. H. Kniphof (1704–1763) byl německý lékař, který během svého života působil v Jeně a Erfurtu; byl autorem ve své době oblíbeného herbáře, který se dočkal několika vydání.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 28. a 29. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park, Sankaber).