Syn.: Salsola prostrata L., Bassia prostrata (L.) A. J. Scott
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité / láskavcovité; Chenopodiaceae Vent. – merlíkovité / mrlíkovité
Kochia prostrata
Rozšíření: Středozemí (kromě Itálie), jihovýchodní část střední Evropy, jih evropské části Ruska, Zakavkazsko, Írán, přes Střední Asii na východ po Mongolsko, severní Čínu až Tibet. Zavlečen i do aridních oblastí Severní Ameriky. U nás rostl dříve vzácně na jižní Moravě, dnes je znám už jen vzácně z jediné lokality na Staré hoře u Újezda u Brna.
Ekologie: Roste na suchých travnatých stráních, na mezích a okrajích cest v polích a vinohradech. Dnes už jen mimo ČR se vyskytuje též na pastvinách a okrajích slanisk. Z půd preferuje převážně spraš. Kvete od července do září.
Popis: Šedozelené dřevnatějící vystoupavé až poléhavé polokeře se silným kůlovitým kořenem. Řídce vlnatě chlupaté větve později olysávají, často bývají načervenalé až červené. Bytel bývá řídce olistěný čárkovitými listy. Vrcholové lichoklasy složené ze 3–4 zelených květů v úžlabí listenů skládají řídkou latu. Okvětí je přitiskle chlupaté a plod má 5 křídlovitých, blanitých, až 2 mm dlouhých, na bázi zúžených výběžků. Semena (2 mm v průměru) jsou zbarvena tmavě hnědě.
Ohrožení a ochrana: Bytel rozprostřený je kriticky ohroženým druhem naší květeny (C1t), zákonem chráněný ve stejné kategorii (§1). Na Slovensku druh vyhynul (RE).
Kochia prostrataKochia prostrata
Kochia prostrata
Kochia prostrata
Kochia prostrata
Fotografováno v říjnu 2006 (Alena Jírová: Maďarsko, NP Kiskunság) a v červenci 2007 (Pavol Eliáš: Maďarsko, NP Hortobágy).