KOELREUTERIA PANICULATA Laxm. – svitel latnatý / jeseňovec metlinatý

Syn.: Sapindus chinensis Murray, Koelreuteria apiculata Rehder et E. H. Wilson, Koelreuteria chinensis (Murray) Hoffmannsegg
Česká jména: svitel latnatý (Presl 1846), jasanovec latnatý (Dostál 1950), svitel latnatý (Mareček 1997)
Slovenská jména: koelreuteria strapcovitá (Dostál 1950), jeseňovec metlinatý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité

Koelreuteria paniculata

Rozšíření: Severní a střední Čína, Tchaj-wan, Japonsko, vzácně i Korea. Z Číny byl přivezen do Evropy v roce 1763, u nás byl pěstován už v roce 1808 na Hluboši, Lichtenštejnové tento druh pěstovali ve svých lednicko-valtických školkách v roce 1809.

Ekologie: Ve své domovině roste v suchých údolích a vysychavých říčních korytech, také na březích vodních toků, často se vysazuje ve městech, parcích, v okolí chrámů. Kvete od června do července.

Popis: Strom v dospělosti dosahují v průměru 8 m výšky. Listy jsou střídavé, vejčité, lichozpeřené, s 7–15 lístky, dlouhé až 35 cm. Květenství tvoří řídké laty, květy jsou žluté s červenou korunkou, oboupohlavné. Plodem je tobolka s černými semeny. Množí se semeny i kořenovými řízky.

Využití: Dřevina zajímavá během celého roku, zjara rašící listy mají růžovočervenou barvu, potom mohutná lata žlutých květů, na podzim se listy vybarvují do žluta a nakonec plody, které se vybarvují ze zelené do červenohnědé a zůstávající na stromě dlouho do zimy. Ideální jako solitér do městského prostředí, nenáročný na půdu, ale lépe se mu daří na osluněných místech a teplejších oblastech.

Poznámka: Pojmenován podle německého botanika a básníka Josefa Gottlieba Kölreutera (1733–1806), který se věnoval pěstování a křížení rostlin. Čínské jméno druhu je 栾树 luan shu.

Koelreuteria paniculataKoelreuteria paniculata
Koelreuteria paniculata
Koelreuteria paniculata
Koelreuteria paniculata
Koelreuteria paniculata
Koelreuteria paniculata

Fotografovali Naděžda Gutzerová, v roce 2007 a 2009 (Chrudim); Ladislav Hoskovec, dne 30. 7. 2010 (Ostrá).