Syn.: Rhopalopodium weberbaueri Ulbr., Ranunculus weberbaueri (Ulbr.) Lourteig
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Rozšíření: Peruánský endemit vysokohorských andských poloh v regionech Huánuco, Ancash a Junín.
Ekologie: Roste na zrašelinělých půdách při potůčcích v mokřadech vysokohorského párama, při mokrých skalách a na podmáčených svazích zarostlých mokřadními třtinami – nejčastěji mezi 4000–4600 m nadmořské výšky, ve společenstvech svazu Calamagrostion chrysanthae, spadajícímu k třídě Plantagini rigidae-Distichietea muscoidis. Hemikryptofyt.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkými oddenky, za květu něco přes čtvrt metru vysoká. Přízemní listy s tlustými řapíky mají až 15 cm široké ledvinité čepele rozsečené do tří až pěti tupě zubatých laloků, shora mezi výraznou nervaturou leskle a sytě zelené, vespod bledé a řídce pýřité, s brvitými okraji. Miskovitě sevřené soliterní květy, rozvíjející se na lodyhách s dvěma nebo třemi redukovanými listy, bývají až 10 cm široké, s pěti nebo šesti velikými, obvejčitě lopatkovitými, vně purpurovými, zevnitř bledě zelenými sepaly a masitými, výrazně menšími, purpurově lemovanými a s medníky spojenými petaly. Až tři sta tyčinek s podobně početnými pestíky je semknuto v robustním kulovitém útvaru, nažky jsou drobné, hruškovitého tvaru.
Poznámka: August Weberbauer sbíral druh v departamentech Huánuco a Ancash poprvé roku 1903, popsán však byl (jako Rhopalopodium) až téměř dvacet let poté. Po dalších patnácti letech byl převeden do rodu Krapfia a konečně roku 1951 do rodu Ranunculus – tato poslední kombinace bývá dnes často přijímána, recentní fylogenetické studie jí ale velkou podporu neposkytují.
Domorodci věří, že poklepáním úst květem krapfie lze přimět v řeči zaostalé děti k mluvení (kečuánsky “rima“), a rostlině dali proto jméno “rima-rima“.
Fotografováno dne 7. 7. 2008 (Peru, Ancash, Cordillera Blanca, paso Punta Union, 4680 m).