Syn.: Lagerstroemia chinensis Lam., Lagerstroemia elegans Wall. ex Paxton, Lagerstroemia indica var. alba Ram. Goyena, Lagerstroemia minor Retz., Lagerstroemia pulchra Salisb., Murtughas indica (L.) Kuntze, Velaga globosa Gaertn.
Česká jména: pukol okrouhlolistý (Presl 1846)
Čeleď: Lythraceae J. St.-Hil. – kyprejovité
Rozšíření: Druh pochází z jihovýchodní Asie (Bangladéš, Barma, Bhútán, střední a jižní Čína, Kambodža, Indie, Indonésie, Japonsko, Laos, Malajsie, Nepál, Pákistán, Filipíny, Singapur, Srí Lanka, Thajsko, Vietnam). Široce pěstovaný v dalších teplých oblastech světa.
Ekologie: Roste na otevřených travnatých a skalnatých stanovištích a na okrajích lesů v nízkých nadmořských výškách. Kvete od léta do podzimu.
Popis: Opadavý keř nebo malý strom s rozvolněnou korunou dorůstající výšky až 7 m. Větévky jsou tenké, borka hladká, šedorůžová, odlupčivá. Listy jsou přisedlé nebo velmi krátce řapíkaté, obvejčité až kopinaté, 5–7,5 cm dlouhé, na vrcholu špičaté, tupé nebo s mělkým zářezem, kožovité, tmavě zelené; mladé jsou bronzově hnědé, na podzim se zbarvují žlutě až oranžově. Květenstvím jsou terminální laty až 20 cm dlouhé, květy jsou stopkaté, šestičetné, kalich s trojúhelníkovitými cípy, korunní lístky jsou okrouhlé, dlouze niťovitě nehetnaté, na okraji zkadeřené, až 2 cm dlouhé, barvy bílé, růžové nebo nachové, tyčinek 36–42. Plodem je kulovitá tobolka, zprvu zelená a masitá, ve zralosti suchá, tmavě hnědá až černá, s množstvím malých okřídlených semen.
Využití: Druh Lagerstroemia indica se pěstuje jako okrasný v teplejších oblastech světa. Mezidruhovým křížením s Lagerstroemia speciosa či Lagerstroemia fauriei byly získány i kultivary snášející chladné zimy a vyznačující se kompaktním vzhledem. Vysazují se v zahradách, parcích, do alejích v ulicích, jako živé ploty.
Kůra listy a květy jsou v lidovém léčitelství používány k odvodňování organismu, jako drastické projímadlo a proti horečce. Semena mají narkotické vlastnosti.
Fotografováno dne 19. 8. 2012 (Bulharsko, zahrada Roženského kláštera).