Syn.: Laserpitium garganicum subsp. siculum (Spreng.) Pign., Laserpitium nebrodense Jan, Laserpitium siculum Spreng.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Rozšíření: Snad endemit Sicílie, vyskytuje se jen v horské skupině Madonie. Vztah k populacím v jižní a střední části Apenin není úplně vyjasněný, na poloostrově zřejmě jde o jiný poddruh (Laserpitium siler subsp. garganicum).
Ekologie: Stanovištěm jsou vápencové nebo dolomitové svahy s křovinami, xerofilními trávníky a zazemněnými sutěmi. Lokality leží v nadmořské výšce 600–1800 m.
Popis: Vytrvalá přímá bylina vysoká 20–50 cm; oddenek je často vícehlavý, na vrcholu s čupřinou zbytků odumřelých listů. Listy jsou 3krát peřenosečné, 10–25(–40) cm dlouhé, lysé, úkrojky posledního řádu jsou obvykle řapíčkaté, vejčité, 8–12 mm dlouhé a 4–8 mm široké, na okraji s průsvitným, chrupavčitým, jemně zoubkovaným lemem, na vrcholu hrotité. Květenství je složený okolík s 10–20 paprsky; listeny obalu jsou počtené, čárkovité, 8–15 mm dlouhé; obalíček je přítomen; okolíček se skládá z oboupohlavných květů; korunní lístky jsou asi 0,7 mm dlouhé, bílé; semeník je spodní. Plody jsou zploštělé dvounažky 5–10 mm dlouhé, na sekundárních žebrech s křídly asi 1,5 mm širokými.
Poznámka: V rámci mnohotvarého druhu Laserpitium siler zahrnuje tento poddruh velmi drobné rostliny ze samého jižního okraje areálu. Nominátní poddruh subsp. siler je dosti statná rostlina z Pyrenejí, Alp a Balkánu, intermediární subsp. garganicum zahrnuje spíše drobnější typy ze středních a jižních Apenin.
Fotografováno dne 23. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Polizzi Generosa, Vallone Madonna degli Angeli).