LAVATERA ARBOREA L. – slézovec / lavaterka

Syn.: Althaea arborea (L.) Alef., Anthema arborea (L.) Medik., Lavatera eriocalyx Steud., Lavatera veneta Mill., Malva arborea (L.) Webb et Berthel., Malva eriocalyx (Steud.) Molero et J. M. Monts., Malva veneta (Mill.) Soldano, Banfi et Galasso
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Lavatera arborea

Rozšíření: Oblastí původu tohoto druhu je Středozemí, západní Evropa až po Britské ostrovy a na severu Afriky Alžírsko a Libye. Je zavlečen na Kanárské ostrovy, do severoamerické Kalifornie, do jihozápadní i jihovýchodní Austrálie, na Nový Zéland i pacifické souostroví Juana Fernándeze.

Ekologie: Roste především na exponovaných pobřežních stanovištích, často na malých ostrovech, jen zřídka je zaznamenán ve vnitrozemí. Ve svém přirozeném prostředí toleruje půdu zasolenou mořskou vodou; sůl vylučuje žlázkami na listech. Tato vlastnost je v pobřežních oblastech konkurenční výhodou nad vnitrozemskými rostlinnými druhy. Plody se šíří v pobřežních oblastech po vodě, semena roznášejí i mořští ptáci v trusu. Semena si i po delším pobytu v mořské vodě udržují klíčivost několik let. Lavatera arborea může tvořit podél pobřeží husté porosty. Za invazivní druh je považovaná na ostrovech Juana Fernándeze, v Austrálii, na Novém Zélandu.

Lavatera arborea

Popis: Dvouletá bylina, na bázi dřevnatá, 0,5–2(–3) m vysoká, na mladých výhonech pokrytá hvězdovitými chlupy. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, čepele v obrysu okrouhlé, 8–18 cm v průměru, mělce dlanitě laločnaté s 5–7 laloky a hrubě vroubkovaným okrajem; řapíky i obě strany čepele plstnaté a brvité, palisty jsou 4–8 mm dlouhé. Květy vyrůstají v paždí horních listů ve svazečcích v počtu 2–7, mají průměr 3–5 cm, stopky plstnaté, asi 1 cm dlouhé. Kalíšek je složen ze 3 široce vejčitých plstnatých brvitých lístků, asi 8 mm dlouhých; mělce zvonkovitý kalich má 5 trojúhelníkových hustě chlupatých, brvitých lístků asi 4 mm dlouhých, do poloviny srostlých. Koruna je pravidelná, pětičetná, korunní lístky jsou světle fialové až purpurově růžové s tmavší, až téměř černou bází a tmavými žilkami. Plody mají asi 1 cm v průměru, jsou složené ze 6–8 segmentů, uspořádaných do kruhu s krátkou kuželovitou špičkou; jsou obklopené lístky kalíšku a povrch je částečně pokrytý kališními lístky.

Využití: Listy druhu jsou používány v lidové medicíně jako obklady při léčbě podvrtnutí. Plody jsou jedlé. V 19. století byly rostliny využívány jako výživná píce. Druh se pěstuje v zahradách jako okrasný, často jeho kultivar ´Variegata´ se světlým panašováním listů.

Lavatera arborea
Lavatera arborea
Lavatera arborea
Lavatera arborea
Lavatera arborea

Fotografováno dne 18. 4. 2014 (Malta, útesy u Golden Bay).