Syn.: Cyathodes banksii Gaudich., Cyathodes douglasii A. Gray, Cyathodes imbricata Stschegl., Cyathodes macraeana DC., Cyathodes tameiameiae Cham., Styphelia douglasii (Gray) F. Muell. ex Skottsb., Styphelia tameiameiae (Cham. et Schltdl.) F. Muell., Styphelia tameiameiae var. brownii (Gray) H. St. John, Styphelia tameiameiae var. hexandra Fosberg et Hosaka
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Pochází z pacifických Markéz a Havajských ostrovů, kde se vyskytuje na všech šesti hlavních ostrovech.
Ekologie: Roste na nejrůznějších stanovištích v nadmořských výškách od 15 do 3200 m, od otevřených ploch a okrajů lesů při pobřeží po lávová pole, vlhké horské lesy, rašeliniště a alpínské křovinaté oblasti (kde je často hlavní složkou vegetace).
Popis: Roste v podobě rozložitého až kulovitého keře vysokého 0,9–3 m na otevřených stanovištích nebo jako malý vzpřímený strom v lesích, kde dorůstá výšky až 4,6 m. Mladé větvičky jsou chlupaté, růžově hnědé, borka starších větévek je hnědá nebo šedá a šupinatá, na kmenech až černá a drsná. Listy uspořádané do spirály jsou kožovité, čárkovité, podlouhlé až kopinaté, na vrcholu dlouze zašpičatělé, relativně malé, jen asi 1 cm dlouhé a 0,3 cm široké. Líc listů je sytě zelený, rub světle zelený až bílý s výraznými žilkami. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v malých skupinách v paždí listů. Koruna je zvonkovitá, s pěti trojúhelníkovitými cípy, asi 3 mm v průměru, bílá nebo narůžovělá. Někdy mohou být květy jednopohlavné, v tom případě jsou samčí a samičí květy na různých rostlinách. Plodem je peckovice o průměru asi 6 mm, ve zralosti zbarvená červeně, růžově nebo bíle, dužnina je narůžovělá, moučná.
Využití: Listy se používají v tradiční medicíně k léčbě nachlazení nebo bolestí hlavy. Peckovicemi se živí ptactvo, především havajská husa (Branta sandvicensis). K výsadbě se druh používá málo, i když je množstvím květů a plodů velmi ozdobný, neboť pomalu roste.
Poznámka: Rodové jméno Leptecophylla je odvozeno z řeckého leptekes, tenké a phyllon, list, podle drobných listů. Druhové jméno je odvozeno od jména krále Kamehameha I. (1758–1819), který v roce 1810 založil království Havaj.
Fotografováno ve dnech 4. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Maui, NP Haleakala) a 8. 5. 2013 (ostrov Hawaii, NP Volcano).