Česká jména: balmín (Presl 1846)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Endemit západní části australského státu Victoria, vyskytuje se především v horské oblasti Grampians, ale také v blízkém okolí Mount Langi Ghiran a Mount Buangor.
Ekologie: Roste v řídké křovinaté vegetaci na skalnatých pískovcových a žulových výchozech. Kvete od října do prosince.
Popis: Keř dosahující výšky až okolo 300 cm. Listy jsou střídavé, řapíky 1–2 mm dlouhé, čepele eliptické až úzce obvejčité, 10–25 mm dlouhé a 3–8 mm široké, ploché, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, olysalé, někdy s mírně přetrvávajícím přitisklým hedvábitým oděním. Květy jsou relativně velké, dorůstají v průměru až okolo 25 mm, češule je asi 5 mm dlouhá, hedvábitě chlupatá, kališní lístky jsou úzce trojúhelníkovité, až 6,5 mm dlouhé, špičaté, vně hedvábitě chlupaté, korunní lístky jsou 8–10 mm dlouhé, nehetnaté, bílé. Plody jsou dřevnatějící 5pouzdré tobolky, které dosahují v průměru 7–12 mm.
Záměny: Poněkud podobný a ve Victorii také se vyskytující druh Leptospermum lanigerum je spíše druhem mokřin, vyskytuje se v okolí vodních toků. Jeho listy jsou výrazněji chlupaté, květy zřetelně menší (v průměru do 15 mm) a odění češule je spíše huňaté.
Ohrožení a ochrana: Leptospermum turbinatum je ve Victorii druhem ohroženým (EN).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).