Syn.: Chrysanthemum alpinum f. tatrae Vierh., Leucanthemopsis tatrae (Vierh.) Holub, Pyrethrum alpinum subsp. tatrae (Vierh.) Tzvelev
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Variabilní druh Leucanthemopsis alpina se vyskytuje v horách jižní poloviny Evropy, rozpadá se na řadu subspecií. V ČR je nepůvodní, na Slovensku se vyskytuje pouze v poddruhu L. a. subsp. tatrae. Původní výskyt zde je v subalpínském až niválním pásmu Západních, Vysokých a Nízkých Tater, vzácně v Belianských Tatrách.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou travnaté a kamenité stráně, hole, sněhová vyležiska, vlhčí skály a pevné sutě. Půdy vlhké, dlouho zasněžené, nevápenité, mírně kyselé, humózní, kamenité i hlinité, ve společenstvech svazů Juncion trifidi a Salicion herbaceae. Kvete v červenci až srpnu.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s krátkým, vícehlavým oddenkem. Lodyhy přímé nebo vystoupavé, 3–15 cm dlouhé, nevětvené, chudě listnaté, porostlé světlými chlupy, jednoúborné. Listy hustě porostlé světlými chlupy až olysalé. Přízemní listy řapíkaté, často v růžici, klínovitě obvejčité, zastřihovaně zubaté až peřenoklané, se 3–4 páry úkrojků, které jsou kratší než nedělená část čepele; dolní lodyžní listy podlouhlé, na konci 3laločné, horní čárkovité, nedělené. Koncové úbory jednotlivé, 2–4 cm široké, zákrov polokulovitý. Listeny zelené, široce hnědočerně lemované, lůžko vypuklé. Terčové květy oboupohlavné, trubkovitě zvonkovité, zlatožluté, jazykovité květy bílé, čárkovité. Nažky žebernaté s korunkou.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je tento taxon zařazen na Slovensku k méně dotčeným druhům (LC).
Fotografováno dne 19. 7. 2006 (Slovensko, Vysoké Tatry, pod Koprovským sedlom, asi 2100 m n. m.).