LEUCOPOGON VIRGATUS (Labill.) R. Br. – bělovlas prutnatý

Syn.: Choristemon humilis H. B. Will., Styphelia virgata Labill.
Česká jména: bělovlas (Presl 1846)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Leucopogon virgatus

Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Austrálii a na Tasmánii – v pevninské části areálu od jihovýchodního okraje Queenslandu přes východ Nového Jižního Walesu a Victorii až po jihovýchod Jižní Austrálie.

Ekologie: Roste na vřesovištích, v suchých lesích a v křovinaté vegetaci. Kvete od června do listopadu.

Leucopogon virgatus

Popis: Keř dosahující výšky okolo 50 cm, s větvemi vystoupavými až přímými. Listy jsou střídavé, kopinaté až úzce vejčité, až 25 mm dlouhé a 5 mm široké, konkávní, vzpřímené, celokrajné nebo řídce pilovité, špičaté až zašpičatělé, lysé nebo chlupaté. Květy vyrůstají po 3–4 v terminálních nebo axilárních klasech, jsou bílé; listeny jsou vejčité, asi 1 mm dlouhé, tupé; kališní lístky jsou vejčité, až 2,5 mm dlouhé, lysé nebo chlupaté, koruna je až 3,5 mm dlouhá, cípy jsou zhruba stejně dlouhé jako korunní trubka, špičaté, na líci hustě chlupaté; prašníky jsou jen krátké, čnělka je zhruba 0,5 mm dlouhá. Plody jsou kulovité peckovice, dosahují v průměru okolo 2 mm.

Poznámka: Kromě nominátní variety je rozlišována ještě varieta Leucopogon virgatus var. brevifolius, jejíž listy jsou menší, nanejvýše 7 mm dlouhé, vejčité.

Leucopogon virgatus
Leucopogon virgatus
Leucopogon virgatus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).