Syn.: Ligusticum levisticum L., Levisticum paludapifolium Asch., Levisticum vulgare Hill
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Rozšíření: Druh je původní ve Střední Asii, v Íránu a Afghánistánu, byl však zavlečen do mnoha částí Eurasie, takže v současnosti se vyskytuje v oblasti od severu Španělska a Francie přes střední Evropu a jih Skandinávie až po Ural a Kavkaz, v Asii zasahuje až do středoasijských států. Zavlečen také do Severní i Jižní Ameriky (jižní Chile).
Ekologie: Ve střední Evropě zplaňuje častěji v podhorských a horských oblastech, v okolí lidských sídel a zahrad, na rumištích a skládkách. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina, 100–200(–250) cm vysoká, lodyha je přímá, větvená, ojíněná, jemně rýhovaná. Listy jsou 2–3krát zpeřené, lístky obkopinaté, zubaté až 3sečné, přízemní a dolní lodyžní listy jsou až 100 cm dlouhé, řapíkaté, horní lodyžní listy přisedlé, menší. Okolíky jsou vypouklé, s 10–13 okolíčky a vyvinutým obalem i obalíčky, korunní lístky jen 1 mm dlouhé, úzce eliptické, zelenavé až žlutozelené. Plodem je dvounažka.
Využití: Libeček lékařský je dobře známou léčivkou, oddenek se používá do čajových směsí, listy zase jako kuchyňské koření.
Fotografováno dne 10. 6. 2009 (kultura, Český Brod).