Syn.: Livistona ramsayi F. Muell.
Čeleď: Arecaceae – arekovité
Rozšíření: Druh severovýchodní Austrálie, vyskytuje se v severovýchodním Queenslandu, v oblasti mezi městy Cooktown a Ingham.
V areálu jsou rozlišovány dvě variety, kromě nominátní je to ještě L. r. var. tuckeri.
Se 141 druhy rodu Licuala se setkáváme v jižní Asii, na Nové Guinei, v Austrálii (zde roste jen tento jediný druh) a na západopacifických ostrovech (na východ po Vanuatu).
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, osidluje mokřiny, pobřežní lesy i mangrove v oblasti s vysokými úhrny srážek, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1100 m. Kvete nepravidelně, ale nejčastěji od listopadu do ledna.
Popis: Jednokmenná, jen vzácně i vícekmenná palma dosahující výšky až 10 m. Kmen je přímý, tmavě hnědý až našedivělý, na bázi lehce rozšířený a zde i pokrytý adventivními kořeny. Korunu tvoří 9–12 vzpřímených listů, jejichž listové pochvy jsou až 1 m dlouhé, řapík je asi 2 m dlouhý, pokrytý až 5 mm dlouhými trny, čepele jsou v obrysu eliptické až skoro okrouhlé, řasnatě složené, lysé, dosahují 1,2–1,8 m v průměru a jsou děleny do 17–23 segmentů. Květenství je latnaté, 2–3,5 m dlouhé, květy jsou jednotlivé (var. tuckeri), anebo po 2–4 (var. ramsayi), 3četné, kalich je 2,5–3,5 mm dlouhý, bělavý s nahnědlými okraji, koruna 3,3–3,5 mm dlouhá, bělavá, lysá. Plod je 1–1,5 cm dlouhý, ve zralosti oranžový až červený.
Poznámka: Druh byl poprvé popsán Ferdinandem von Muellerem v roce 1874 jako Livistona ramsayi, k rodu Licuala byl přeřazen významným českým botanikem Karlem Dominem v roce 1915, který Queensland navštívil v letech 1909–10.
Rodové jméno Licuala je odvozeno z makasarského (jih ostrova Sulawesi) jména „leko wala“, druhové jméno odkazuje na australského přírodovědce Edwarda Pearsona Ramsaye (1842–1916), kurátora Australského muzea v Sydney.
Fotografovali Jindřiška Vančurová, ve dnech 12. 9. a 17. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Mission Beach a Madja Boardwalk); Dave Kimble (Queensland, Hull River).