Syn.: Linnaea americana J. Forbes, Linnaea borealis subsp. americana (J. Forbes) Hultén, Linnaea borealis subsp. longiflora (Torr.) Hultén, nom. illeg., Linnaea borealis var. americana (J. Forbes) Rehder, Linnaea borealis var. longiflora Torr.
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Linnaea borealis subsp. longiflora
Rozšíření: Areál druhu Linnaea borealis je značně rozsáhlý, zabírá arktickou a boreální oblast severní polokoule, vyskytuje se jak v Eurasii, tak v Severní Americe. Druh je značně variabilní, morfologické rozdíly je možné postřehnout i u rostlin evropských, většinou se ale tyto odchylky taxonomicky klasifikují jen na úrovni formy. V Severní Americe je situace poněkud odlišná, zde se kromě nominátního poddruhu rozlišuje ještě také poddruh Linnaea borealis subsp. longiflora, občas se hovoří dokonce též o subsp. americana. Někdy bývá literaturou zde představovaný poddruh uváděn pouze ze severozápadu Severní Ameriky, z oblasti táhnoucí se od jižní Aljašky přes západní Kanadu až po americké státy Washington, Oregon, Idaho a Montana, avšak kanadské zdroje (např. Database of Vascular Plants of Canada), které subsp. americana se subsp. longiflora synonymizují, rozšiřují jeho areál i o všechny další kanadské provincie.
Ekologie: Roste v jehličnatých lesích a lesních lemech, v pásmu od nížin až do hor. Kvete od června do srpna.
Linnaea borealis subsp. longiflora
Popis: Stálezelená bylina až polokeř s větvemi poléhavými, tenkými, jemně chlupatými, někdy i žláznatými, vytvářející řadu přímých nebo vystoupavých výhonů. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až skoro okrouhlé, 7–25 mm dlouhé a 5–15 mm široké, poněkud kožovité, po okraji v horní polovině zubaté, lysé nebo chlupaté. Květenstvím je stopkatý vidlan, obvykle 2květý, vyrůstá v horní části větví; květy jsou nicí, kalich je 5cípý, chlupatý, koruna je nálevkovitá, 10–16 mm dlouhá, bělavá až narůžovělá, korunní trubka je stejně dlouhá nebo i delší než kalich; tyčinky jsou 4, čnělka je zhruba stejně dlouhá jako koruna. Plodem je nažka.
Záměny: Nominátní poddruh, který se vyskytuje rovněž v Evropě, má korunu kratší, jen 9–11 mm dlouhou, víceméně zvonkovitou, její trubka je jen velmi krátká nebo téměř chybí.
Linnaea borealis subsp. longiflora
Linnaea borealis subsp. longiflora
Linnaea borealis subsp. longiflora
Linnaea borealis subsp. longiflora
Fotografovala Lucie Vančurová, ve dnech 18. 7. 2018 (USA, Oregon, Coast Range, Marys Peak) a 21. 7. 2018 (USA, Oregon, Cascade Range, okolí Trillium Lake).