Syn.: Aegonychon arvense (L.) Gray, Lithospermum arvense L., Margarospermum arvense (L.) Decne., Rhytispermum arvense (L.) Link
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Kamejka rolní je původní ve Středozemí, v Makaronésii (Kanárské ostrovy) a jihozápadní Asii, jako archeofyt se rozšířila ve velké části Evropy a v západní Asii (až k polárnímu kruhu). Dále byla druhotně zavlečena i do východní Asie, Austrálie, jižní Afriky a Severní i Jižní Ameriky. V Česku se objevuje většinou jen v nižších polohách, do nadmořské výšky okolo 600 m.
Ekologie: Původně rostla ve stepi, díky podobným podmínkám je přizpůsobena zemědělsky obdělávané půdě. Roste jako plevel na polích a úhorech, na ruderalizovaných stanovištích, objevuje se i v travních porostech. Roste na písčitých až hlinitých půdách, zásaditých až slabě kyselých (nemá zvláštní nároky). Kvete od května do srpna.
Popis: Jednoletá až dvouletá bylina, drsně chlupatá. Lodyha je přímá, až 70 cm dlouhá, jednoduchá, někdy i větvená. Děložní lístky jsou eliptické, se zřetelnými postranními žilkami; dolní listy jsou obkopinaté, 8–12 cm dlouhé a 1,4–2,2 cm široké; horní listy jsou přisedlé, menší, jen 2–5 cm dlouhé a do 1 cm široké. Všechny listy jsou odstále chlupaté. Bílé květy jsou uspořádány ve vijanech, kalich je štětinatě chlupatý, na bázi srostlý, s čárkovitými cípy; korunní trubka je 3–4 mm dlouhá s cípy lemu zaokrouhlenými, vně přitiskle štětinatými; plodní stopky jsou neztloustlé, květní a plodní lůžko je rovné, symetrické. Tvrdky zůstávají uzavřeny ve vytrvávajícím uzavřeném kalichu, jsou vejcovité, 2,5–2,9 mm dlouhé a 1,5–1,7 mm široké, hrbolaté, hnědé (naše ostatní kamejky mají nažky hladké).
Poznámky: Teprve nedávno byla u nás rozeznána podobná kamejka ztloustlá (Buglossoides incrassata). Zatímco nominátní poddruh B. incrassata subsp. incrassata byl nalezen pouze na jedné lokalitě na nádraží ve Strážnici, poddruh B. incrassata subsp. splitgerberi (kamejka ztloustlá přehlížená) je u nás hojnější a roste v nejrůznějších typech přirozených, polopřirozených i antropogenních stanovišť. Její odlišení od kamejky rolní může být nezřídka obtížné, jako nejspolehlivější znaky jsou udávány ztloustlé plodní stopky, šikmé asymetrické květní lůžko a odlišný (okrouhlý) tvar děložních lístků, které nemají zřetelné postranní žilky.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, v červenci 2005 (Česko, Mohelenská hadcová step); Jindřich Houska, dne 21. 5. 2005 (České středohoří, Lovoš).