LOBOSTEMON FRUTICOSUS (L.) H. Buek

Syn.: Echium africanum Pers., Echium bergianum E. Mey. ex A. DC., Echium frondosum Salisb., Echium fruticosum L., Echium lasiophyllum Link, Echium obovatum (DC.) I. M. Johnst., Echium scabrum Thunb., Echium spathulatum Drège ex A. DC., Lobostemon lasiophyllus (Link) DC. et A. DC., Lobostemon obovatus DC. et A. DC., Lobostemon scaber DC. et A. DC.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité

Lobostemon fruticosus

Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, roste zřejmě jen v provincii Western Cape a okrajově i Eastern Cape.

Ekologie: Provází osluněná stanoviště na písčitých a kamenitých půdách, v bezmrazých územích s dlouhým a velmi suchým létem, obvykle roste ve formacích fynbos nebo renosterveld.

Lobostemon fruticosus

Popis: Stálezelený, vytrvalý, bohatě od báze větvený keřík 50–80(–100) cm vysoký, větvičky jsou chlupaté, mladší často nápadně červeně zbarvené. Listy jsou střídavé, obkopinaté nebo obvejčité, 4–5 cm dlouhé a až 1 cm široké, šedobílé, s dlouhými tuhými a krátkými měkkými chlupy, na vrcholu tupě špičaté. Květenství jsou vijany; kalich je asi 8 mm dlouhý, měkce hedvábitě chlupatý, cípy jsou obkopinaté, asi 1,7 mm široké; koruna je nálevkovitá až zvonkovitá, 1–1,5 cm dlouhá, bělavá, světle růžová nebo namodralá, na vnější straně chlupatá; tyčinek je 5, přirostlých k bázi korunní trubky a z květu vyniklých; semeník je svrchní, srůstá ze 2 plodolistů. Plody jsou tvrdky s ostnitým vrcholem.

Využití: Velmi ozdobná rostlina, avšak při pěstování poměrně choulostivá. V původním areálu patří k tradičně sbíraným léčivým rostlinám. Účinkuje především při kožních problémech, ale i při bolestech žaludku. Obsahuje flavonoidy, ale i alkaloidy z okruhu tropanů a sarpagin.

Poznámka: Rod Lobostemon patří k charakteristickým endemitům květenné říše Capensis; nyní se rozlišuje celkem 28 druhů (POWO 2021). Je blízce příbuzný hadincům (Echium), které však rostou v Evropě a na západě Asie, nejblíže v Makaronésii.

Lobostemon fruticosus
Lobostemon fruticosus
Lobostemon fruticosus
Lobostemon fruticosus
Lobostemon fruticosus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13., 22. a 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Hermanus, rezervace Fernkloof; Darling, rezervace Tienie Versfeld Wildflower Reserve a rezervace Oudepost).