LOBOSTEMON GLAUCOPHYLLUS (Jacq.) H. Buek

Syn.: Cynoglossum papillosum (Thunb.) Thunb., Echium angustifolium Thunb., Echium falcatum Lam., Echium glabrum Thunb., Echium glaucophyllum Jacq., Echium papillosum Thunb., Lobostemon dregei DC. et A. DC., Lobostemon falcatus (Lam.) Druce, Lobostemon pearsonii Levyns, Penthysa glauca Raf.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité

Lobostemon glaucophyllus

Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste v provinciích Northern a Western Cape, nejčastěji v okolí Kapského Města, ale na východ zasahuje až do Klein Karroo.

Ekologie: Roste ve formaci fynbos v nižších polohách na písčitých půdách na pískovcích nebo na žule, ale také na písčitých pláních.

Lobostemon glaucophyllus

Popis: Stálezelený, vytrvalý keřík, 30–80(–100) cm vysoký, větvičky jsou spíše křivolaké, lysé. Listy jsou střídavé, čárkovitě kopinaté až obkopinaté, (1–)1,2–4(–5) cm dlouhé a 0,3–1,4(–2) cm široké, poněkud dužnaté, sivé, na střední žilce a při vrcholu krátce chlupaté, na vrcholu špičaté. Květenství jsou vijany; kalich je asi 7 mm víceméně lysý, cípy jsou téměř volné, kopinaté, asi 1,5 mm široké, pilovitě brvité, špičaté; koruna je nálevkovitá až zvonkovitá, 1,2–1,6 cm dlouhá, světle modrá, často narůžovělá, na vnější straně lysá, cípy jsou okrouhlé; tyčinek je 5, nestejných, přirostlých k bázi korunní trubky, nejdelší jsou z květu vyniklé; semeník je svrchní, srůstá ze 2 plodolistů. Plody jsou vejcovitě trojboké lysé tvrdky.

Poznámka: Od blízce příbuzného druhu Lobostemon fruticosus se liší především lysými větvičkami a lysými květy.

Lobostemon glaucophyllus
Lobostemon glaucophyllus
Lobostemon glaucophyllus
Lobostemon glaucophyllus
Lobostemon glaucophyllus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh Kloof a Kapské Město, Table Mountain National Park).