MAERUA ANGOLENSIS DC.

Syn.: Maerua bukobensis Gilg et Gilg-Ben., Maerua emarginata Schinz, Maerua floribunda Fenzl, Maerua lucida Hochst. ex A. Rich., Maerua retusa Hochst. ex A. Rich., Maerua senegalensis R. Br., Maerua tomentosa Pax
Česká jména: klamnokvěták jednožilý (Berchtold et Presl 1825)
Čeleď: Capparaceae Juss. – kaparovité

Maerua angolensis

Rozšíření: Druh s velmi rozsáhlým areálem ležícím v subsaharské Africe a na jihu Arabského poloostrova, vyskytuje se v oblasti sahající od Senegalu a jižní Mauritánie přes Sahel až do Súdánu a Jemenu, od Eritrey přes Keňu, Zambii a Angolu až po Mosambik a východ Jihoafrické republiky, vyhýbá se vlhkým oblastem v západní tropické Africe i v povodí Konga, stejně tak pouštím a polopouštím jihozápadní části afrického kontinentu.
V rámci druhu jsou rozlišovány tři infraspecifické taxony, nominátní poddruh je ryze africký (na našich snímcích), poddruh Maerua angolensis subsp. socotrana je endemitem ostrova Sokotra, varieta M. a. var. africana se objevuje jen v oblasti Afrického rohu a v Jemenu.

Ekologie: Roste v suchých lesích a lesních lemech, v křovinaté vegetaci, savaně, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete od července do listopadu.

Maerua angolensis

Popis: Opadavý keř až menší strom dosahující výšky okolo 10 m, s borkou našedlou a s letorosty chlupatými nebo olysalými, pokrytými lenticelami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, jednoduché, kopinaté až vejčité, 25–70 mm dlouhé a 13–55 mm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo vykrojené či hrotité, lysé nebo jemně chlupaté, s 5–6 páry žilek. Květensví je terminální, poměrně krátké, hroznovité, květy mohou vyrůstat i z úžlabí horních listů jednotlivě, stopka je až 25 mm dlouhá; listeny jsou šídlovité, 3laločné; kališní lístky jsou eliptické až obvejčité, 10–17 mm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené až krátce zašpičatělé, chlupaté nebo lysé, korunní lístky chybí; tyčinek je asi 50, jejich nitky jsou až 40 mm dlouhé. Plodem je až 16 cm dlouhý a pouze 1 cm široký struk, mezi jednotlivými semeny silně zaškrcovaný.

Využití: Dřevina je dobře známá africké tradiční medicíně, regionálně se uplatňuje i v kuchyni. Plody jsou považovány za jedovaté. Dřevo se používá jako palivové i k výrobě různého náčiní.

Poznámka: K rodu Maerua je v současnosti řazeno 69 druhů (POWO 2022), které se vyskytují v tropické Africe a jižní Asii.

Maerua angolensis
Maerua angolensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 10. 2021 (Mosambik, provincie Nampula, Cabaceira).