MAJIDEA ZANGUEBARICA J. Kirk ex Oliv.

Syn.: Harpullia zanguebarica (J. Kirk ex Oliv.) Radlk.
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité

Majidea zanguebarica

Rozšíření: Vyskytuje se v pobřežních oblastech tropické východní Afriky, v Keni a Tanzanii. Na severu Madagaskaru se objevuje v poddruhu Majidea zanguebarica subsp. madagascariensis.
V tropických oblastech celého světa bývá občas vysazován jako okrasná dřevina.

Ekologie: Roste v pobřežní vegetaci, ve stálezelených i v poloopadavých lesích a lesních lemech, v křovinách, na opuštěných plantážích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 300 m.

Majidea zanguebarica

Popis: Jednodomý keř nebo strom dosahující výšky až okolo 22 m, s borkou hrubou nebo hladkou, našedlou a s letorosty světle hnědými, pokrytými lenticelami. Listy jsou řapíkaté, zpeřené, s 5–7 páry lístků, které jsou kopinaté až eliptické, 5–7 cm dlouhé a 2–3 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, lysé, lesklé. Květenství je terminální, latnaté, 8–15(–30) cm dlouhé, stopky jsou chlupaté; kališních lístků je 5, jsou vejčité, 5–7 mm dlouhé, zelené až žlutozelené, chlupaté, korunní lístky jsou 4, eliptické, jen 6 mm dlouhé, červené, záhy opadávají; tyčinek je 7–8, jsou z koruny vyniklé, staminodia jsou velmi krátká. Plodem je 3pouzdrá tobolka, až 35 mm dlouhá, vně žlutohnědá, uvnitř růžová až červená, s modročernými, sametově chlupatými semeny.

Poznámka: K rodu Majidea v současnosti patří jen dva druhy (POWO 2022), oba jsou původem africké, onen druhý druh Majidea fosteri se vyskytuje v tropické západní a centrální Africe.

Majidea zanguebarica
Majidea zanguebarica
Majidea zanguebarica
Majidea zanguebarica
Majidea zanguebarica
Majidea zanguebarica

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 2. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Tobago, Scarborough, výsadba).