Syn.: Echinus nesophilus (Müll. Arg.) Baill.
Česká jména: ošarka, rotlera (Koblížek 2023)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Endemit severní Austrálie, jeho areál se táhne od severu Západní Austrálie přes sever Severního teritoria až po severní Queensland.
Ekologie: Roste v tropických monzunových lesích, v liánových lesích, často v blízkosti mořského pobřeží, na stabilizovaných dunách a útesech, ve vnitrozemí se objevuje na skalnatých výchozech ve vlhkých roklích. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Stálezelený dvoudomý keř až malý strom dosahující výšky 4–8(–10) m. Listy jsou ve většině střídavé, řapíkaté, vejčité, obvejčité až skoro okrouhlé, až 13 cm dlouhé a 8 cm široké, na bázi klínovité, zaokrouhlené nebo srdčité, zpravidla celokrajné, někdy však i s 6–10 krátkými zuby, na vrcholu zaokrouhlené nebo špičaté, na líci lysé, na rubu šedozelené, chlupaté, žláznaté. Květenství je terminální nebo axilární, latnaté, květy jsou jednopohlavné, velmi drobné, bílé až nažloutlé, korunní lístky jim chybí, samčí mají 50–60 tyčinek. Plody jsou skoro kulovité, až 8 mm dlouhé, žluté, žláznaté.
Využití: Plody jsou jedlé, z jeho dřeva domorodí Australané zhotovovali vrhače oštěpů.
Poznámka: K rodu Mallotus je v současnosti řazeno 118 druhů (POWO 2025), které jsou rozšířeny v tropech východní polokoule.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 29. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Nitmiluk National Park, Katherine Gorge) a 28. 9. 2024 (Northern Territory, Darwin, poloostrov East Point).